Hanover: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Hanover, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
16. 5.
6°C
24°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
54
|
36
78
|
22
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
24°C
|
22°C
|
Tomorrow
17. 5.
13°C
25°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
92
|
43
97
|
20
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
26°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
10°C
28°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
68
|
30
69
|
21
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1021 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
28°C
|
23°C
|
Tuesday
19. 5.
13°C
32°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
100
|
41
132
|
20
90
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
32°C
|
27°C
|
Wednesday
20. 5.
13°C
27°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
128
|
41
131
|
35
92
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
24°C
|
18°C
|
Thursday
21. 5.
6°C
15°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
85
|
35
79
|
21
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1025 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
16°C
|
10°C
|
Friday
22. 5.
3°C
18°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
45
|
18
53
|
11
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1031 hPa
|
1028 hPa
|
1028 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
20°C
|
13°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
3°C
16°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
49
|
16
56
|
12
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1030 hPa
|
1028 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
10°C
|
11°C
|
Sunday
24. 5.
7°C
13°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
44
|
14
57
|
7
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
14°C
|
11°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
9°C
18°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
35
|
12
55
|
9
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
19°C
|
14°C
|
Tuesday
26. 5.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
36
|
24
47
|
12
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
23°C
|
15°C
|
Wednesday
27. 5.
10°C
20°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
32
|
17
46
|
9
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
22°C
|
15°C
|
Thursday
28. 5.
9°C
20°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
36
|
7
41
|
5
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
21°C
|
15°C
|
Friday
29. 5.
9°C
19°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
30
|
6
37
|
5
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
20°C
|
14°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
57°/38°
2. 5.
53°/40°
3. 5.
51°/39°
4. 5.
68°/38°
5. 5.
79°/48°
6. 5.
65°/48°
7. 5.
57°/39°
8. 5.
54°/32°
9. 5.
49°/32°
10. 5.
63°/44°
11. 5.
57°/36°
12. 5.
56°/35°
13. 5.
49°/41°
14. 5.
54°/48°
15. 5.
55°/45°
16. 5.
74°/44°
17. 5.
24°/6°
18. 5.
25°/13°
19. 5.
28°/10°
20. 5.
32°/13°
21. 5.
27°/13°
22. 5.
15°/6°
23. 5.
18°/3°
24. 5.
16°/3°
25. 5.
13°/7°
26. 5.
18°/9°
27. 5.
21°/11°
28. 5.
20°/10°
29. 5.
20°/9°
30. 5.
19°/9°
31. 5.
22°/11°
What it means
precipitation
12 %
