- Weather
- United States of America
- Minnesota
- Hanover
Hanover: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Hanover, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
15. 5.
13°C
28°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
76
|
44
90
|
31
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1003 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
29°C
|
22°C
|
This Weekend
Tomorrow
16. 5.
13°C
25°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
80
|
46
84
|
23
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
26°C
|
20°C
|
Sunday
17. 5.
11°C
16°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
54
110
|
50
117
|
45
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1005 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
14°C
|
15°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
11°C
18°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
48
107
|
32
67
|
28
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
18°C
|
15°C
|
Tuesday
19. 5.
7°C
13°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
38
75
|
54
96
|
50
101
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1016 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
11°C
|
8°C
|
Wednesday
20. 5.
4°C
14°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
50
|
21
33
|
21
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1026 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
16°C
|
11°C
|
Thursday
21. 5.
7°C
16°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
63
|
48
81
|
39
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
17°C
|
13°C
|
Friday
22. 5.
10°C
19°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
50
|
30
75
|
28
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
17°C
|
17°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
12°C
18°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
58
|
11
49
|
14
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
20°C
|
18°C
|
Sunday
24. 5.
12°C
20°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
68
|
32
67
|
32
79
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
22°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
13°C
20°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
79
|
34
75
|
23
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
20°C
|
19°C
|
Tuesday
26. 5.
13°C
21°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
50
|
15
58
|
15
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
21°C
|
21°C
|
Wednesday
27. 5.
14°C
22°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
74
|
21
62
|
15
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
24°C
|
22°C
|
Thursday
28. 5.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
60
|
30
55
|
21
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
26°C
|
23°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
52°/36°
2. 5.
64°/35°
3. 5.
67°/49°
4. 5.
60°/43°
5. 5.
50°/37°
6. 5.
48°/34°
7. 5.
56°/36°
8. 5.
68°/41°
9. 5.
59°/45°
10. 5.
59°/41°
11. 5.
65°/38°
12. 5.
68°/53°
13. 5.
71°/44°
14. 5.
78°/50°
15. 5.
84°/57°
16. 5.
28°/13°
17. 5.
25°/13°
18. 5.
16°/11°
19. 5.
18°/11°
20. 5.
13°/7°
21. 5.
14°/4°
22. 5.
16°/7°
23. 5.
19°/10°
24. 5.
18°/12°
25. 5.
20°/12°
26. 5.
20°/13°
27. 5.
21°/13°
28. 5.
22°/14°
29. 5.
24°/16°
30. 5.
24°/16°
31. 5.
24°/15°
What it means
precipitation
12 %
