Grein: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Grein, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
30. 4.
-2°C
13°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
57
|
23
55
|
17
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1031 hPa
|
1028 hPa
|
1028 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
14°C
|
10°C
|
Tomorrow
1. 5.
2°C
20°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
37
|
23
40
|
16
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1030 hPa
|
1027 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
21°C
|
15°C
|
This Weekend
Saturday
2. 5.
5°C
24°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
45
|
36
51
|
26
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
25°C
|
18°C
|
Sunday
3. 5.
7°C
28°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
31
|
18
33
|
14
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
29°C
|
21°C
|
Next Week
Monday
4. 5.
12°C
25°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
23
|
15
35
|
17
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
26°C
|
20°C
|
Tuesday
5. 5.
13°C
17°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
44
|
21
53
|
16
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
19°C
|
15°C
|
Wednesday
6. 5.
11°C
16°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
55
|
26
60
|
22
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
18°C
|
13°C
|
Thursday
7. 5.
9°C
15°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
95
|
24
69
|
10
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
15°C
|
11°C
|
Friday
8. 5.
8°C
12°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
43
|
15
43
|
14
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
14°C
|
9°C
|
Next Weekend
Saturday
9. 5.
6°C
15°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
35
|
16
35
|
17
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
17°C
|
11°C
|
Sunday
10. 5.
7°C
17°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
36
|
8
42
|
9
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
19°C
|
13°C
|
Next Week
Monday
11. 5.
9°C
19°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
31
|
5
38
|
9
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
21°C
|
14°C
|
Tuesday
12. 5.
9°C
20°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
22
|
13
32
|
10
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
22°C
|
14°C
|
Wednesday
13. 5.
10°C
20°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
58
|
17
50
|
9
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
23°C
|
14°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
7°/1°
2. 4.
5°/2°
3. 4.
12°/2°
4. 4.
10°/3°
5. 4.
22°/4°
6. 4.
16°/6°
7. 4.
17°/1°
8. 4.
14°/-2°
9. 4.
13°/-3°
10. 4.
6°/-2°
11. 4.
14°/1°
12. 4.
16°/1°
13. 4.
16°/6°
14. 4.
13°/9°
15. 4.
17°/8°
16. 4.
16°/7°
17. 4.
19°/4°
18. 4.
20°/3°
19. 4.
20°/5°
20. 4.
13°/3°
21. 4.
8°/3°
22. 4.
12°/2°
23. 4.
16°/-1°
24. 4.
19°/3°
25. 4.
21°/2°
26. 4.
18°/6°
27. 4.
19°/1°
28. 4.
18°/3°
29. 4.
14°/5°
30. 4.
13°/-2°
What it means
precipitation
12 %
