- Weather
- South Africa
- Province of Eastern Cape
- Grahamstown
Grahamstown: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Grahamstown, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
4. 4.
17°C
25°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
77
|
28
78
|
21
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1013 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
31°C
|
18°C
|
Tomorrow
5. 4.
14°C
20°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
33
|
26
63
|
24
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1013 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
25°C
|
16°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
12°C
21°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
48
100
|
54
99
|
44
101
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1019 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
24°C
|
12°C
|
Tuesday
7. 4.
9°C
19°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
32
|
32
75
|
28
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1029 hPa
|
1027 hPa
|
1028 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
24°C
|
12°C
|
Wednesday
8. 4.
10°C
28°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
33
|
18
48
|
12
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1019 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
36°C
|
18°C
|
Thursday
9. 4.
20°C
32°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
79
|
37
88
|
15
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
33°C
|
21°C
|
Friday
10. 4.
15°C
24°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
96
|
55
163
|
37
141
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
24°C
|
18°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
13°C
22°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
67
|
31
74
|
27
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
25°C
|
16°C
|
Sunday
12. 4.
15°C
29°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
30
|
9
50
|
16
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
37°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
18°C
29°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
41
|
22
58
|
8
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
36°C
|
19°C
|
Tuesday
14. 4.
17°C
25°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
27
|
27
53
|
8
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
29°C
|
16°C
|
Wednesday
15. 4.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
48
|
19
73
|
4
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
30°C
|
16°C
|
Thursday
16. 4.
14°C
20°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
45
|
25
54
|
18
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
26°C
|
14°C
|
Friday
17. 4.
12°C
21°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
39
|
19
53
|
6
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
28°C
|
13°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
27°/20°
2. 4.
33°/20°
3. 4.
34°/20°
4. 4.
25°/17°
5. 4.
20°/14°
6. 4.
21°/12°
7. 4.
19°/9°
8. 4.
28°/10°
9. 4.
32°/20°
10. 4.
24°/15°
11. 4.
22°/13°
12. 4.
29°/15°
13. 4.
29°/18°
14. 4.
25°/17°
15. 4.
24°/16°
16. 4.
20°/14°
17. 4.
21°/12°
18. 4.
25°/13°
19. 4.
27°/13°
20. 4.
26°/16°
21. 4.
30°/15°
22. 4.
28°/18°
23. 4.
24°/17°
24. 4.
24°/16°
25. 4.
24°/16°
26. 4.
24°/15°
27. 4.
24°/14°
28. 4.
26°/13°
29. 4.
25°/14°
30. 4.
22°/14°
What it means
precipitation
12 %
