- Weather
- Turkmenistan
- Lebap
- Gowurdak
Gowurdak: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Gowurdak, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
1. 5.
19°C
25°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
59
103
|
76
124
|
62
118
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
36°C
|
22°C
|
This Weekend
Tomorrow
2. 5.
17°C
26°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
39
|
29
58
|
26
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
37°C
|
23°C
|
Sunday
3. 5.
18°C
28°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
75
|
57
95
|
45
94
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
39°C
|
24°C
|
Next Week
Monday
4. 5.
16°C
27°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
39
|
18
40
|
12
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
41°C
|
24°C
|
Tuesday
5. 5.
19°C
30°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
41
|
13
42
|
11
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
46°C
|
27°C
|
Wednesday
6. 5.
21°C
33°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
25
|
9
24
|
16
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
47°C
|
29°C
|
Thursday
7. 5.
23°C
36°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
42
|
14
36
|
12
22
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
50°C
|
31°C
|
Friday
8. 5.
25°C
31°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
45
|
72
70
|
40
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
37°C
|
25°C
|
Next Weekend
Saturday
9. 5.
22°C
30°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
45
|
42
51
|
22
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
40°C
|
37°C
|
24°C
|
Sunday
10. 5.
21°C
30°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
32
|
31
36
|
25
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
42°C
|
38°C
|
23°C
|
Next Week
Monday
11. 5.
21°C
32°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
27
|
29
31
|
14
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
40°C
|
24°C
|
Tuesday
12. 5.
22°C
34°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
29
|
9
24
|
22
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
42°C
|
26°C
|
Wednesday
13. 5.
25°C
34°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
32
|
26
34
|
19
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
42°C
|
25°C
|
Thursday
14. 5.
24°C
36°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
30
|
37
37
|
24
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
43°C
|
27°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
25°/19°
2. 5.
26°/17°
3. 5.
28°/18°
4. 5.
27°/16°
5. 5.
30°/19°
6. 5.
33°/21°
7. 5.
36°/23°
8. 5.
31°/25°
9. 5.
30°/22°
10. 5.
30°/21°
11. 5.
32°/21°
12. 5.
34°/22°
13. 5.
34°/25°
14. 5.
36°/24°
15. 5.
37°/25°
16. 5.
33°/25°
17. 5.
30°/22°
18. 5.
31°/21°
19. 5.
33°/21°
20. 5.
34°/22°
21. 5.
34°/23°
22. 5.
35°/23°
23. 5.
36°/24°
24. 5.
35°/24°
25. 5.
34°/23°
26. 5.
34°/22°
27. 5.
33°/24°
28. 5.
34°/23°
29. 5.
34°/22°
30. 5.
35°/22°
31. 5.
What it means
precipitation
12 %
