- Weather
- Canada
- Saskatchewan
- Foam Lake
Foam Lake: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Foam Lake, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
17. 5.
0°C
4°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
2°C
|
Evening
2°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
77
|
32
74
|
33
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
2°C
|
2°C
|
Next Week
Tomorrow
18. 5.
0°C
7°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
59
|
22
57
|
15
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
6°C
|
4°C
|
Tuesday
19. 5.
-1°C
11°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
39
|
31
61
|
22
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
14°C
|
8°C
|
Wednesday
20. 5.
4°C
17°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
69
|
35
66
|
26
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
18°C
|
12°C
|
Thursday
21. 5.
5°C
16°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
34
|
22
36
|
27
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
20°C
|
13°C
|
Friday
22. 5.
5°C
15°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
40
|
30
50
|
14
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
16°C
|
10°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
6°C
16°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
41
|
26
41
|
30
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
19°C
|
13°C
|
Sunday
24. 5.
8°C
18°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
45
|
28
68
|
28
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
18°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
9°C
16°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
66
|
27
69
|
27
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
16°C
|
16°C
|
Tuesday
26. 5.
10°C
18°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
65
|
15
64
|
15
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
19°C
|
19°C
|
Wednesday
27. 5.
10°C
19°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
46
|
18
45
|
18
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
20°C
|
20°C
|
Thursday
28. 5.
11°C
18°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
78
|
12
72
|
12
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
18°C
|
18°C
|
Friday
29. 5.
11°C
20°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
70
|
19
67
|
19
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
21°C
|
21°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
12°C
19°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
70
|
16
74
|
16
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
19°C
|
19°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
19°/2°
2. 5.
15°/5°
3. 5.
17°/4°
4. 5.
5°/-1°
5. 5.
3°/-4°
6. 5.
7°/-3°
7. 5.
13°/-2°
8. 5.
13°/0°
9. 5.
10°/-3°
10. 5.
15°/-3°
11. 5.
21°/7°
12. 5.
19°/6°
13. 5.
25°/5°
14. 5.
17°/10°
15. 5.
10°/-2°
16. 5.
9°/-3°
17. 5.
4°/0°
18. 5.
7°/0°
19. 5.
11°/-1°
20. 5.
17°/4°
21. 5.
16°/5°
22. 5.
15°/5°
23. 5.
16°/6°
24. 5.
18°/8°
25. 5.
16°/9°
26. 5.
18°/10°
27. 5.
19°/10°
28. 5.
18°/11°
29. 5.
20°/11°
30. 5.
19°/12°
31. 5.
18°/11°
What it means
precipitation
12 %
