Favāẕel-e Do: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Favāẕel-e Do, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Week
Today
18. 5.
22°C
36°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
23
|
17
57
|
33
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
53°C
|
34°C
|
Tomorrow
19. 5.
24°C
38°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
43
|
43
88
|
48
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1001 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
52°C
|
34°C
|
Wednesday
20. 5.
25°C
35°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
42
72
|
50
72
|
33
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
48°C
|
31°C
|
Thursday
21. 5.
23°C
39°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
20
|
13
42
|
19
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
58°C
|
36°C
|
Friday
22. 5.
26°C
37°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
54
|
51
72
|
45
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
50°C
|
34°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
24°C
38°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
41
|
41
68
|
40
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
52°C
|
35°C
|
Sunday
24. 5.
26°C
43°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
39°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
42
|
32
59
|
17
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
40°C
|
56°C
|
38°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
31°C
42°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
42
54
|
58
68
|
53
89
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
53°C
|
31°C
|
Tuesday
26. 5.
28°C
41°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
36
|
37
54
|
35
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
53°C
|
32°C
|
Wednesday
27. 5.
30°C
42°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
41
|
29
48
|
29
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
54°C
|
33°C
|
Thursday
28. 5.
31°C
44°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 44°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
44°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
42
|
33
62
|
28
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
51°C
|
56°C
|
33°C
|
Friday
29. 5.
31°C
44°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 44°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
44°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
36
|
45
61
|
43
77
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
52°C
|
56°C
|
33°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
31°C
45°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 45°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
45°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
29
|
47
56
|
42
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
54°C
|
57°C
|
34°C
|
Sunday
31. 5.
32°C
47°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 47°C |
|
Morning
42°C
|
Afternoon
47°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
36
|
51
55
|
39
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
54°C
|
59°C
|
34°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
34°/20°
2. 5.
37°/22°
3. 5.
39°/24°
4. 5.
41°/27°
5. 5.
41°/27°
6. 5.
36°/24°
7. 5.
38°/22°
8. 5.
38°/23°
9. 5.
36°/23°
10. 5.
38°/21°
11. 5.
42°/24°
12. 5.
43°/27°
13. 5.
39°/27°
14. 5.
39°/26°
15. 5.
39°/23°
16. 5.
36°/25°
17. 5.
33°/21°
18. 5.
36°/22°
19. 5.
38°/24°
20. 5.
35°/25°
21. 5.
39°/23°
22. 5.
37°/26°
23. 5.
38°/24°
24. 5.
43°/26°
25. 5.
42°/31°
26. 5.
41°/28°
27. 5.
42°/30°
28. 5.
44°/31°
29. 5.
44°/31°
30. 5.
45°/31°
31. 5.
47°/32°
What it means
precipitation
12 %
