- Weather
- China
- Inner Mongolia Autonomous Region
- Erwuling
Erwuling: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Erwuling, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
14. 5.
10°C
21°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
67
|
40
59
|
19
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
35°C
|
21°C
|
Tomorrow
15. 5.
11°C
24°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
71
|
55
75
|
45
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
34°C
|
23°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
15°C
28°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
53
66
|
37
59
|
37
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
44°C
|
27°C
|
Sunday
17. 5.
14°C
23°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
64
83
|
48
67
|
37
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
38°C
|
22°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
13°C
26°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
40
|
39
88
|
32
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
43°C
|
24°C
|
Tuesday
19. 5.
15°C
25°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
59
|
29
38
|
57
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1002 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
42°C
|
27°C
|
Wednesday
20. 5.
14°C
19°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
72
117
|
96
151
|
56
129
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
32°C
|
19°C
|
Thursday
21. 5.
12°C
26°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
82
|
39
81
|
39
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1002 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
44°C
|
24°C
|
Friday
22. 5.
18°C
27°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
38
66
|
37
67
|
21
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
49°C
|
25°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
20°C
30°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
25
|
19
45
|
39
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
999 hPa
|
998 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
52°C
|
28°C
|
Sunday
24. 5.
22°C
30°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
46
80
|
46
60
|
35
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1002 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
51°C
|
28°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
22°C
32°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
69
|
28
57
|
29
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1001 hPa
|
999 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
54°C
|
29°C
|
Tuesday
26. 5.
23°C
33°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
70
|
28
48
|
60
80
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1001 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
55°C
|
30°C
|
Wednesday
27. 5.
22°C
29°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
71
95
|
73
90
|
37
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
45°C
|
27°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
20°/12°
2. 5.
20°/10°
3. 5.
26°/12°
4. 5.
29°/14°
5. 5.
28°/18°
6. 5.
24°/16°
7. 5.
26°/14°
8. 5.
30°/16°
9. 5.
31°/17°
10. 5.
32°/20°
11. 5.
35°/21°
12. 5.
34°/22°
13. 5.
24°/14°
14. 5.
21°/10°
15. 5.
24°/11°
16. 5.
28°/15°
17. 5.
23°/14°
18. 5.
26°/13°
19. 5.
25°/15°
20. 5.
19°/14°
21. 5.
26°/12°
22. 5.
27°/18°
23. 5.
30°/20°
24. 5.
30°/22°
25. 5.
32°/22°
26. 5.
33°/23°
27. 5.
29°/22°
28. 5.
29°/21°
29. 5.
28°/20°
30. 5.
30°/20°
31. 5.
30°/22°
What it means
precipitation
12 %
