Engerdal: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Engerdal, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
15. 5.
0°C
5°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
108
|
48
103
|
31
86
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1001 hPa
|
1002 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
4°C
|
3°C
|
This Weekend
Tomorrow
16. 5.
0°C
3°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 3°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
56
|
17
53
|
13
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
1000 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
2°C
|
3°C
|
Sunday
17. 5.
2°C
8°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
54
|
35
72
|
28
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
9°C
|
6°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
1°C
10°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
59
|
35
67
|
30
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
13°C
|
8°C
|
Tuesday
19. 5.
3°C
9°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
73
|
24
64
|
20
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
9°C
|
9°C
|
Wednesday
20. 5.
4°C
12°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
50
|
41
72
|
33
82
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
12°C
|
11°C
|
Thursday
21. 5.
8°C
14°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
70
|
33
81
|
20
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
16°C
|
14°C
|
Friday
22. 5.
8°C
16°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
27
|
14
29
|
11
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1025 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
21°C
|
15°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
10°C
19°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
26
|
13
33
|
12
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1028 hPa
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
24°C
|
17°C
|
Sunday
24. 5.
10°C
17°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
31
|
17
43
|
16
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
23°C
|
15°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
9°C
17°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
39
|
14
58
|
17
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
21°C
|
14°C
|
Tuesday
26. 5.
8°C
14°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
51
|
17
43
|
14
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
20°C
|
14°C
|
Wednesday
27. 5.
8°C
15°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
24
|
7
51
|
10
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
20°C
|
12°C
|
Thursday
28. 5.
7°C
13°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
52
|
11
50
|
9
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
19°C
|
12°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
17°/-5°
2. 5.
10°/-1°
3. 5.
8°/-3°
4. 5.
7°/-3°
5. 5.
2°/-5°
6. 5.
4°/-10°
7. 5.
7°/-8°
8. 5.
10°/-7°
9. 5.
10°/3°
10. 5.
7°/0°
11. 5.
5°/-2°
12. 5.
8°/-1°
13. 5.
11°/0°
14. 5.
5°/0°
15. 5.
5°/0°
16. 5.
3°/0°
17. 5.
8°/2°
18. 5.
10°/1°
19. 5.
9°/3°
20. 5.
12°/4°
21. 5.
14°/8°
22. 5.
16°/8°
23. 5.
19°/10°
24. 5.
17°/10°
25. 5.
17°/9°
26. 5.
14°/8°
27. 5.
15°/8°
28. 5.
13°/7°
29. 5.
14°/6°
30. 5.
11°/8°
31. 5.
11°/5°
What it means
precipitation
12 %
