- Weather
- United States of America
- Iowa
- Dubuque
Dubuque: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Dubuque, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
5. 4.
0°C
11°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
48
95
|
51
86
|
30
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
13°C
|
8°C
|
Next Week
Tomorrow
6. 4.
1°C
8°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
42
78
|
50
86
|
33
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1028 hPa
|
1027 hPa
|
1028 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
11°C
|
3°C
|
Tuesday
7. 4.
-2°C
6°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
58
|
38
65
|
37
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1033 hPa
|
1029 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
10°C
|
4°C
|
Wednesday
8. 4.
2°C
18°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
63
125
|
73
165
|
62
129
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
18°C
|
14°C
|
Thursday
9. 4.
8°C
14°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
42
77
|
43
80
|
25
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
15°C
|
9°C
|
Friday
10. 4.
4°C
14°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
52
|
24
43
|
14
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1027 hPa
|
1027 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
16°C
|
9°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
6°C
10°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
78
|
42
81
|
39
91
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1023 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
9°C
|
8°C
|
Sunday
12. 4.
11°C
17°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
105
|
27
93
|
23
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
18°C
|
16°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
10°C
14°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
89
|
18
67
|
33
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
15°C
|
11°C
|
Tuesday
14. 4.
5°C
7°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
47
85
|
50
77
|
40
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
8°C
|
5°C
|
Wednesday
15. 4.
0°C
7°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
66
|
18
52
|
16
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-1°C
|
10°C
|
5°C
|
Thursday
16. 4.
1°C
9°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
58
|
5
56
|
7
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
11°C
|
8°C
|
Friday
17. 4.
6°C
13°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
67
|
22
73
|
12
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
15°C
|
11°C
|
Next Weekend
Saturday
18. 4.
8°C
13°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
72
|
31
71
|
18
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
16°C
|
11°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
48°/35°
2. 4.
65°/35°
3. 4.
52°/37°
4. 4.
45°/37°
5. 4.
11°/0°
6. 4.
8°/1°
7. 4.
6°/-2°
8. 4.
18°/2°
9. 4.
14°/8°
10. 4.
14°/4°
11. 4.
10°/6°
12. 4.
17°/11°
13. 4.
14°/10°
14. 4.
7°/5°
15. 4.
7°/0°
16. 4.
9°/1°
17. 4.
13°/6°
18. 4.
13°/8°
19. 4.
12°/4°
20. 4.
15°/6°
21. 4.
15°/9°
22. 4.
14°/7°
23. 4.
13°/5°
24. 4.
13°/7°
25. 4.
12°/8°
26. 4.
15°/7°
27. 4.
14°/10°
28. 4.
14°/10°
29. 4.
14°/7°
30. 4.
13°/5°
What it means
precipitation
12 %
