Dongta: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Dongta, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
20. 5.
14°C
29°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
66
|
27
55
|
32
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1001 hPa
|
996 hPa
|
998 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
37°C
|
26°C
|
Tomorrow
21. 5.
13°C
22°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
78
|
27
61
|
11
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
18°C
|
14°C
|
Friday
22. 5.
11°C
28°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
54
|
32
71
|
12
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1003 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
35°C
|
22°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
15°C
31°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
45
|
44
93
|
49
104
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
998 hPa
|
998 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
38°C
|
26°C
|
Sunday
24. 5.
18°C
25°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
45
|
33
64
|
28
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1003 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
28°C
|
22°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
15°C
29°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
25
|
18
41
|
20
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
39°C
|
25°C
|
Tuesday
26. 5.
17°C
28°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
67
|
41
66
|
44
104
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
36°C
|
22°C
|
Wednesday
27. 5.
16°C
25°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
40
|
22
39
|
32
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
40°C
|
24°C
|
Thursday
28. 5.
19°C
26°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
39
|
13
30
|
23
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
41°C
|
24°C
|
Friday
29. 5.
20°C
30°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
35
|
0
37
|
17
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
45°C
|
27°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
23°C
31°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
45
|
22
43
|
34
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
43°C
|
27°C
|
Sunday
31. 5.
23°C
31°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
36
|
12
44
|
17
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
44°C
|
28°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
24°C
31°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
48
|
22
59
|
19
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
42°C
|
27°C
|
Tuesday
2. 6.
22°C
29°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
39
|
19
42
|
26
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
42°C
|
26°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
19°/12°
2. 5.
16°/9°
3. 5.
21°/8°
4. 5.
27°/12°
5. 5.
30°/13°
6. 5.
21°/14°
7. 5.
22°/8°
8. 5.
26°/12°
9. 5.
29°/13°
10. 5.
30°/15°
11. 5.
32°/13°
12. 5.
32°/16°
13. 5.
26°/17°
14. 5.
21°/16°
15. 5.
21°/12°
16. 5.
21°/14°
17. 5.
21°/15°
18. 5.
26°/11°
19. 5.
29°/14°
20. 5.
22°/13°
21. 5.
28°/11°
22. 5.
31°/15°
23. 5.
25°/18°
24. 5.
29°/15°
25. 5.
28°/17°
26. 5.
25°/16°
27. 5.
26°/19°
28. 5.
30°/20°
29. 5.
31°/23°
30. 5.
31°/23°
31. 5.
31°/24°
What it means
precipitation
12 %
