Dig: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Dig, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
5. 4.
19°C
31°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
35
|
30
77
|
33
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
38°C
|
23°C
|
Next Week
Tomorrow
6. 4.
19°C
33°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
54
|
32
60
|
16
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
40°C
|
24°C
|
Tuesday
7. 4.
20°C
34°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
59
|
22
64
|
33
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
42°C
|
26°C
|
Wednesday
8. 4.
20°C
30°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
73
|
21
55
|
33
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
37°C
|
23°C
|
Thursday
9. 4.
18°C
32°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
28
|
21
34
|
15
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
40°C
|
25°C
|
Friday
10. 4.
18°C
35°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
42
78
|
55
97
|
33
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
41°C
|
26°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
20°C
37°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
72
|
53
96
|
29
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
43°C
|
28°C
|
Sunday
12. 4.
22°C
37°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
53
|
37
54
|
16
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1002 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
39°C
|
37°C
|
27°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
26°C
37°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
37
|
30
48
|
13
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1001 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
51°C
|
38°C
|
27°C
|
Tuesday
14. 4.
26°C
38°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
25
|
28
40
|
8
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1000 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
54°C
|
39°C
|
28°C
|
Wednesday
15. 4.
26°C
39°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
31
|
21
35
|
9
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1001 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
53°C
|
40°C
|
28°C
|
Thursday
16. 4.
27°C
41°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
21
|
20
36
|
6
22
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1001 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
57°C
|
42°C
|
29°C
|
Friday
17. 4.
29°C
42°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
27
|
26
44
|
4
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1001 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
57°C
|
42°C
|
30°C
|
Next Weekend
Saturday
18. 4.
29°C
42°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
41°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
28
|
27
48
|
8
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1000 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
57°C
|
43°C
|
31°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
36°/22°
2. 4.
38°/22°
3. 4.
37°/25°
4. 4.
33°/22°
5. 4.
31°/19°
6. 4.
33°/19°
7. 4.
34°/20°
8. 4.
30°/20°
9. 4.
32°/18°
10. 4.
35°/18°
11. 4.
37°/20°
12. 4.
37°/22°
13. 4.
37°/26°
14. 4.
38°/26°
15. 4.
39°/26°
16. 4.
41°/27°
17. 4.
42°/29°
18. 4.
42°/29°
19. 4.
43°/29°
20. 4.
42°/30°
21. 4.
42°/30°
22. 4.
42°/30°
23. 4.
42°/30°
24. 4.
41°/29°
25. 4.
42°/29°
26. 4.
42°/29°
27. 4.
42°/30°
28. 4.
42°/29°
29. 4.
42°/30°
30. 4.
42°/30°
What it means
precipitation
12 %
