- Weather
- Switzerland
- Valais
- Dent Blanche
Dent Blanche: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Dent Blanche, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
4. 4.
-9°C
-1°C
| Min Temperature: | -9°C |
| Max Temperature: | -1°C |
|
Morning
-8°C
|
Afternoon
-7°C
|
Evening
-3°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
128
|
35
76
|
25
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-7°C
|
-6°C
|
-7°C
|
Tomorrow
5. 4.
-10°C
-2°C
| Min Temperature: | -10°C |
| Max Temperature: | -2°C |
|
Morning
-7°C
|
Afternoon
-10°C
|
Evening
-6°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
64
|
19
65
|
27
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1025 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-10°C
|
-10°C
|
-11°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
-10°C
-1°C
| Min Temperature: | -10°C |
| Max Temperature: | -1°C |
|
Morning
-8°C
|
Afternoon
-8°C
|
Evening
-4°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
96
|
5
44
|
6
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1026 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-10°C
|
-7°C
|
-6°C
|
Tuesday
7. 4.
-11°C
-1°C
| Min Temperature: | -11°C |
| Max Temperature: | -1°C |
|
Morning
-5°C
|
Afternoon
-10°C
|
Evening
-6°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
38
|
1
30
|
2
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-6°C
|
-5°C
|
-8°C
|
Wednesday
8. 4.
-10°C
-3°C
| Min Temperature: | -10°C |
| Max Temperature: | -3°C |
|
Morning
-7°C
|
Afternoon
-10°C
|
Evening
-8°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
25
|
3
12
|
24
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-5°C
|
-3°C
|
-10°C
|
Thursday
9. 4.
-12°C
-3°C
| Min Temperature: | -12°C |
| Max Temperature: | -3°C |
|
Morning
-6°C
|
Afternoon
-11°C
|
Evening
-7°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
62
|
4
39
|
3
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-3°C
|
-4°C
|
-8°C
|
Friday
10. 4.
-19°C
-4°C
| Min Temperature: | -19°C |
| Max Temperature: | -4°C |
|
Morning
-15°C
|
Afternoon
-16°C
|
Evening
-9°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
129
|
17
110
|
35
103
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-11°C
|
-8°C
|
-9°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
-15°C
-6°C
| Min Temperature: | -15°C |
| Max Temperature: | -6°C |
|
Morning
-12°C
|
Afternoon
-13°C
|
Evening
-13°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
89
|
34
76
|
30
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-8°C
|
-6°C
|
-13°C
|
Sunday
12. 4.
-18°C
-13°C
| Min Temperature: | -18°C |
| Max Temperature: | -13°C |
|
Morning
-14°C
|
Afternoon
-18°C
|
Evening
-17°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
18
|
18
39
|
6
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-14°C
|
-11°C
|
-18°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
-20°C
-16°C
| Min Temperature: | -20°C |
| Max Temperature: | -16°C |
|
Morning
-16°C
|
Afternoon
-20°C
|
Evening
-16°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
30
|
5
26
|
23
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-17°C
|
-13°C
|
-17°C
|
Tuesday
14. 4.
-20°C
-15°C
| Min Temperature: | -20°C |
| Max Temperature: | -15°C |
|
Morning
-16°C
|
Afternoon
-20°C
|
Evening
-17°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
60
|
12
36
|
29
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-16°C
|
-13°C
|
-18°C
|
Wednesday
15. 4.
-16°C
-13°C
| Min Temperature: | -16°C |
| Max Temperature: | -13°C |
|
Morning
-13°C
|
Afternoon
-16°C
|
Evening
-14°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
51
|
8
17
|
16
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-13°C
|
-9°C
|
-15°C
|
Thursday
16. 4.
-17°C
-11°C
| Min Temperature: | -17°C |
| Max Temperature: | -11°C |
|
Morning
-14°C
|
Afternoon
-17°C
|
Evening
-14°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
35
|
4
13
|
10
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-14°C
|
-10°C
|
-15°C
|
Friday
17. 4.
-16°C
-12°C
| Min Temperature: | -16°C |
| Max Temperature: | -12°C |
|
Morning
-12°C
|
Afternoon
-16°C
|
Evening
-13°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
50
|
0
11
|
19
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-13°C
|
-8°C
|
-14°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
-13°/-23°
2. 4.
-11°/-16°
3. 4.
-7°/-14°
4. 4.
-1°/-9°
5. 4.
-2°/-10°
6. 4.
-1°/-10°
7. 4.
-1°/-11°
8. 4.
-3°/-10°
9. 4.
-3°/-12°
10. 4.
-4°/-19°
11. 4.
-6°/-15°
12. 4.
-13°/-18°
13. 4.
-16°/-20°
14. 4.
-15°/-20°
15. 4.
-13°/-16°
16. 4.
-11°/-17°
17. 4.
-12°/-16°
18. 4.
-12°/-17°
19. 4.
-13°/-16°
20. 4.
-12°/-17°
21. 4.
-12°/-15°
22. 4.
-13°/-17°
23. 4.
-13°/-16°
24. 4.
-11°/-14°
25. 4.
-10°/-14°
26. 4.
-11°/-14°
27. 4.
-13°/-16°
28. 4.
-13°/-16°
29. 4.
-13°/-17°
30. 4.
-12°/-14°
What it means
precipitation
12 %
