Defkāndar: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Defkāndar, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
22. 5.
14°C
25°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
60
|
32
67
|
5
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
43°C
|
22°C
|
This Weekend
Tomorrow
23. 5.
15°C
28°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
52
|
26
51
|
10
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
45°C
|
24°C
|
Sunday
24. 5.
17°C
31°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
51
|
31
97
|
9
83
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
47°C
|
27°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
19°C
29°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
86
|
39
98
|
3
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
45°C
|
24°C
|
Tuesday
26. 5.
17°C
30°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
48
|
18
67
|
0
25
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
45°C
|
26°C
|
Wednesday
27. 5.
19°C
33°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
41
|
24
73
|
1
25
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
46°C
|
31°C
|
Thursday
28. 5.
24°C
35°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
97
|
61
128
|
5
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
48°C
|
33°C
|
Friday
29. 5.
21°C
36°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
35°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
41
|
62
83
|
0
14
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
46°C
|
23°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
21°C
36°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
23
|
47
56
|
0
10
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
47°C
|
21°C
|
Sunday
31. 5.
19°C
36°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
14
|
41
50
|
14
21
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
48°C
|
22°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
20°C
37°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
14
|
37
43
|
17
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
50°C
|
23°C
|
Tuesday
2. 6.
22°C
38°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
22
|
34
39
|
18
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
52°C
|
24°C
|
Wednesday
3. 6.
23°C
39°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
13
|
40
49
|
14
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
51°C
|
24°C
|
Thursday
4. 6.
22°C
38°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
31
|
36
52
|
15
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
51°C
|
24°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
25°/15°
2. 5.
28°/15°
3. 5.
30°/19°
4. 5.
31°/19°
5. 5.
30°/20°
6. 5.
29°/18°
7. 5.
30°/15°
8. 5.
29°/19°
9. 5.
28°/17°
10. 5.
30°/15°
11. 5.
32°/19°
12. 5.
34°/21°
13. 5.
31°/20°
14. 5.
30°/19°
15. 5.
32°/18°
16. 5.
28°/16°
17. 5.
24°/13°
18. 5.
27°/14°
19. 5.
29°/20°
20. 5.
27°/16°
21. 5.
31°/16°
22. 5.
25°/14°
23. 5.
28°/15°
24. 5.
31°/17°
25. 5.
29°/19°
26. 5.
30°/17°
27. 5.
33°/19°
28. 5.
35°/24°
29. 5.
36°/21°
30. 5.
36°/21°
31. 5.
36°/19°
What it means
precipitation
12 %
