- Weather
- Russia
- Buryatiya Republic
- Dede-Tala
Dede-Tala: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Dede-Tala, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
15. 5.
1°C
18°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
63
|
18
60
|
13
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1011 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
22°C
|
9°C
|
This Weekend
Tomorrow
16. 5.
1°C
15°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
41
|
19
42
|
12
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1019 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
20°C
|
11°C
|
Sunday
17. 5.
3°C
22°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
57
|
23
76
|
16
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
26°C
|
14°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
6°C
15°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
60
|
13
52
|
0
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
18°C
|
10°C
|
Tuesday
19. 5.
2°C
10°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
41
|
21
51
|
13
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
10°C
|
5°C
|
Wednesday
20. 5.
2°C
5°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
69
|
0
66
|
0
65
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
5°C
|
5°C
|
Thursday
21. 5.
0°C
18°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
71
|
29
74
|
14
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
16°C
|
14°C
|
Friday
22. 5.
7°C
21°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
26
|
17
37
|
5
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
27°C
|
15°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
9°C
16°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
29
|
22
40
|
10
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
20°C
|
11°C
|
Sunday
24. 5.
6°C
17°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
36
|
30
57
|
6
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
21°C
|
13°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
6°C
19°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
33
|
28
53
|
6
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
23°C
|
13°C
|
Tuesday
26. 5.
7°C
20°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
33
|
20
36
|
6
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
25°C
|
15°C
|
Wednesday
27. 5.
9°C
19°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
29
|
32
55
|
7
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
23°C
|
15°C
|
Thursday
28. 5.
8°C
23°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
21
|
20
41
|
3
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
28°C
|
17°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
10°/1°
2. 5.
12°/2°
3. 5.
20°/1°
4. 5.
13°/3°
5. 5.
6°/-1°
6. 5.
10°/-2°
7. 5.
18°/-3°
8. 5.
18°/4°
9. 5.
17°/4°
10. 5.
23°/4°
11. 5.
20°/7°
12. 5.
24°/4°
13. 5.
10°/3°
14. 5.
18°/1°
15. 5.
15°/1°
16. 5.
22°/3°
17. 5.
15°/6°
18. 5.
10°/2°
19. 5.
5°/2°
20. 5.
18°/0°
21. 5.
21°/7°
22. 5.
16°/9°
23. 5.
17°/6°
24. 5.
19°/6°
25. 5.
20°/7°
26. 5.
19°/9°
27. 5.
23°/8°
28. 5.
17°/10°
29. 5.
22°/7°
30. 5.
20°/9°
31. 5.
24°/9°
What it means
precipitation
12 %
