Dazhao: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Dazhao, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
16. 5.
19°C
23°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
65
|
25
64
|
19
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
23°C
|
20°C
|
Tomorrow
17. 5.
19°C
20°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
52
|
20
46
|
23
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
20°C
|
19°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
18°C
24°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
34
86
|
36
81
|
16
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
26°C
|
21°C
|
Tuesday
19. 5.
17°C
27°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
49
|
23
40
|
22
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
31°C
|
22°C
|
Wednesday
20. 5.
19°C
25°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
64
|
31
58
|
29
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
29°C
|
21°C
|
Thursday
21. 5.
18°C
27°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
39
|
25
45
|
21
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
28°C
|
24°C
|
Friday
22. 5.
19°C
25°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
66
|
12
33
|
18
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
30°C
|
22°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
19°C
35°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
33
|
18
37
|
18
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1002 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
41°C
|
25°C
|
Sunday
24. 5.
24°C
36°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
53
|
26
47
|
15
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1000 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
41°C
|
27°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
25°C
30°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
57
|
21
58
|
15
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1003 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
35°C
|
24°C
|
Tuesday
26. 5.
22°C
26°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
64
|
15
41
|
3
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
31°C
|
22°C
|
Wednesday
27. 5.
20°C
29°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
36
|
7
35
|
21
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
36°C
|
23°C
|
Thursday
28. 5.
21°C
32°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
47
|
16
53
|
26
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
38°C
|
25°C
|
Friday
29. 5.
23°C
32°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
50
|
28
45
|
25
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
38°C
|
26°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
28°/14°
2. 5.
21°/13°
3. 5.
23°/10°
4. 5.
25°/11°
5. 5.
31°/16°
6. 5.
28°/19°
7. 5.
22°/14°
8. 5.
27°/12°
9. 5.
29°/15°
10. 5.
32°/16°
11. 5.
31°/19°
12. 5.
32°/18°
13. 5.
34°/23°
14. 5.
32°/21°
15. 5.
23°/19°
16. 5.
20°/19°
17. 5.
24°/18°
18. 5.
27°/17°
19. 5.
25°/19°
20. 5.
27°/18°
21. 5.
25°/19°
22. 5.
35°/19°
23. 5.
36°/24°
24. 5.
30°/25°
25. 5.
26°/22°
26. 5.
29°/20°
27. 5.
32°/21°
28. 5.
32°/23°
29. 5.
30°/23°
30. 5.
33°/21°
31. 5.
33°/23°
What it means
precipitation
12 %
