Dalton: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Dalton, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Dust Warning
Valid to 14. 5. (19:00)
Wind
Valid to 14. 5. (22:00)
Air Quality Alert
Valid to 15. 5. (21:00)
Min °CMax °C
Today
14. 5.
13°C
24°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
92
165
|
97
192
|
62
154
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
24°C
|
18°C
|
Tomorrow
15. 5.
12°C
26°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
47
103
|
67
126
|
45
125
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1002 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
28°C
|
21°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
11°C
23°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
57
|
32
57
|
23
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
28°C
|
20°C
|
Sunday
17. 5.
11°C
18°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
69
126
|
62
120
|
51
110
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1003 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
20°C
|
14°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
7°C
12°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
72
|
48
81
|
49
96
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1004 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
13°C
|
10°C
|
Tuesday
19. 5.
2°C
6°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
64
135
|
65
137
|
53
134
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1016 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
6°C
|
4°C
|
Wednesday
20. 5.
1°C
12°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
41
|
23
40
|
23
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
16°C
|
10°C
|
Thursday
21. 5.
5°C
16°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
101
|
35
118
|
14
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1018 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
15°C
|
16°C
|
Friday
22. 5.
10°C
21°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
62
|
11
56
|
12
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
23°C
|
21°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
12°C
22°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
68
|
46
78
|
39
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
24°C
|
22°C
|
Sunday
24. 5.
16°C
23°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
78
|
26
90
|
13
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
26°C
|
23°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
16°C
23°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
95
|
32
79
|
37
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
26°C
|
23°C
|
Tuesday
26. 5.
17°C
24°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
46
104
|
57
84
|
37
80
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
26°C
|
23°C
|
Wednesday
27. 5.
17°C
24°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
80
|
35
68
|
24
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
26°C
|
23°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
51°/30°
2. 5.
65°/34°
3. 5.
67°/43°
4. 5.
60°/39°
5. 5.
44°/32°
6. 5.
46°/30°
7. 5.
57°/33°
8. 5.
66°/39°
9. 5.
55°/43°
10. 5.
53°/39°
11. 5.
66°/35°
12. 5.
67°/51°
13. 5.
72°/44°
14. 5.
76°/56°
15. 5.
24°/13°
16. 5.
26°/12°
17. 5.
23°/11°
18. 5.
18°/11°
19. 5.
12°/7°
20. 5.
6°/2°
21. 5.
12°/1°
22. 5.
16°/5°
23. 5.
21°/10°
24. 5.
22°/12°
25. 5.
23°/16°
26. 5.
23°/16°
27. 5.
24°/17°
28. 5.
24°/17°
29. 5.
24°/16°
30. 5.
26°/18°
31. 5.
21°/13°
What it means
precipitation
12 %
