Cuba: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Cuba, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
13. 5.
10°C
27°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
38
|
22
44
|
37
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
31°C
|
22°C
|
Tomorrow
14. 5.
14°C
32°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
76
147
|
75
150
|
58
163
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1004 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
31°C
|
23°C
|
Friday
15. 5.
17°C
35°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
50
|
31
54
|
23
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1002 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
37°C
|
29°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
18°C
30°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
44
|
37
72
|
46
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
33°C
|
24°C
|
Sunday
17. 5.
20°C
36°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
67
124
|
84
158
|
96
163
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1000 hPa
|
996 hPa
|
996 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
34°C
|
26°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
17°C
33°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
89
161
|
92
165
|
84
175
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
997 hPa
|
997 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
32°C
|
22°C
|
Tuesday
19. 5.
12°C
22°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
56
91
|
50
80
|
24
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
24°C
|
17°C
|
Wednesday
20. 5.
10°C
22°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
62
|
15
55
|
7
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
27°C
|
22°C
|
Thursday
21. 5.
13°C
23°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
77
|
9
64
|
22
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
27°C
|
23°C
|
Friday
22. 5.
15°C
25°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
89
|
48
86
|
51
89
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
28°C
|
25°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
17°C
26°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
42
102
|
54
82
|
44
95
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
30°C
|
26°C
|
Sunday
24. 5.
18°C
28°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
105
|
56
86
|
49
96
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
30°C
|
28°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
20°C
30°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
43
106
|
49
86
|
39
82
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
33°C
|
27°C
|
Tuesday
26. 5.
18°C
28°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
58
|
16
41
|
28
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
32°C
|
28°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
61°/38°
2. 5.
65°/36°
3. 5.
75°/50°
4. 5.
82°/51°
5. 5.
55°/47°
6. 5.
59°/42°
7. 5.
73°/41°
8. 5.
74°/51°
9. 5.
76°/48°
10. 5.
71°/48°
11. 5.
80°/51°
12. 5.
81°/58°
13. 5.
27°/10°
14. 5.
32°/14°
15. 5.
35°/17°
16. 5.
30°/18°
17. 5.
36°/20°
18. 5.
33°/17°
19. 5.
22°/12°
20. 5.
22°/10°
21. 5.
23°/13°
22. 5.
25°/15°
23. 5.
26°/17°
24. 5.
28°/18°
25. 5.
30°/20°
26. 5.
28°/18°
27. 5.
26°/18°
28. 5.
27°/17°
29. 5.
25°/18°
30. 5.
28°/18°
31. 5.
26°/19°
What it means
precipitation
12 %
