- Weather
- Italy
- Trentino-Alto Adige
- Corvara
Corvara: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Corvara, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Thunderstorms
Valid from 14. 5. (06:00) to 15. 5. (02:00)
Min °CMax °C
Today
14. 5.
0°C
4°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
2°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
67
|
14
68
|
15
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1000 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
3°C
|
1°C
|
Tomorrow
15. 5.
-6°C
4°C
| Min Temperature: | -6°C |
| Max Temperature: | 4°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
4°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
44
|
11
42
|
7
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1001 hPa
|
1001 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
5°C
|
3°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
-3°C
5°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
85
|
28
90
|
24
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1005 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
6°C
|
2°C
|
Sunday
17. 5.
-5°C
7°C
| Min Temperature: | -5°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
51
|
10
42
|
15
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1012 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
7°C
|
4°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
-2°C
10°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
46
|
4
27
|
12
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
9°C
|
5°C
|
Tuesday
19. 5.
-1°C
11°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
44
|
5
34
|
8
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
12°C
|
9°C
|
Wednesday
20. 5.
3°C
15°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
43
|
15
50
|
18
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
15°C
|
13°C
|
Thursday
21. 5.
3°C
12°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
28
|
26
28
|
24
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
21°C
|
12°C
|
Friday
22. 5.
5°C
13°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
26
|
22
25
|
22
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
22°C
|
12°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
4°C
14°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
22
|
17
25
|
16
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
26°C
|
13°C
|
Sunday
24. 5.
6°C
15°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
23
|
8
28
|
7
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
26°C
|
14°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
6°C
15°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
18
|
5
28
|
7
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
26°C
|
14°C
|
Tuesday
26. 5.
7°C
13°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
26
|
3
31
|
5
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
22°C
|
13°C
|
Wednesday
27. 5.
6°C
13°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
23
|
4
28
|
6
25
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
24°C
|
13°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
13°/-3°
2. 5.
16°/0°
3. 5.
14°/3°
4. 5.
12°/3°
5. 5.
9°/2°
6. 5.
9°/0°
7. 5.
6°/-2°
8. 5.
9°/-2°
9. 5.
10°/1°
10. 5.
11°/2°
11. 5.
7°/1°
12. 5.
2°/-5°
13. 5.
8°/-9°
14. 5.
4°/0°
15. 5.
4°/-6°
16. 5.
5°/-3°
17. 5.
7°/-5°
18. 5.
10°/-2°
19. 5.
11°/-1°
20. 5.
15°/3°
21. 5.
12°/3°
22. 5.
13°/5°
23. 5.
14°/4°
24. 5.
15°/6°
25. 5.
15°/6°
26. 5.
13°/7°
27. 5.
13°/6°
28. 5.
14°/6°
29. 5.
13°/6°
30. 5.
13°/6°
31. 5.
15°/6°
What it means
precipitation
12 %
