- Weather
- Islamic Republic of Afghanistan
- Balkh
- Chughdān
Chughdān: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Chughdān, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
12. 5.
14°C
24°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
34
|
23
39
|
14
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
36°C
|
20°C
|
Tomorrow
13. 5.
12°C
27°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
36
|
23
42
|
13
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
39°C
|
20°C
|
Thursday
14. 5.
15°C
31°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
35
|
28
63
|
18
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
41°C
|
23°C
|
Friday
15. 5.
17°C
29°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
35
|
24
56
|
28
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1003 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
37°C
|
24°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
17°C
35°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
26
|
26
79
|
17
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1002 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
40°C
|
44°C
|
26°C
|
Sunday
17. 5.
24°C
39°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
31
|
30
69
|
15
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1002 hPa
|
1000 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
40°C
|
45°C
|
30°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
25°C
41°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
97
|
59
141
|
32
117
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1000 hPa
|
997 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
46°C
|
30°C
|
Tuesday
19. 5.
21°C
31°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
41
|
5
44
|
22
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1001 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
36°C
|
24°C
|
Wednesday
20. 5.
23°C
34°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
27
|
34
38
|
17
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1001 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
40°C
|
25°C
|
Thursday
21. 5.
25°C
33°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
35
|
32
40
|
7
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1002 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
39°C
|
24°C
|
Friday
22. 5.
23°C
32°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
33
|
37
37
|
7
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
39°C
|
23°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
22°C
32°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
34
|
38
38
|
7
21
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
38°C
|
22°C
|
Sunday
24. 5.
21°C
32°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
32
|
39
39
|
13
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
39°C
|
23°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
21°C
32°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
24
|
35
32
|
12
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
40°C
|
23°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
18°/15°
2. 5.
18°/14°
3. 5.
22°/12°
4. 5.
25°/10°
5. 5.
28°/9°
6. 5.
31°/13°
7. 5.
33°/14°
8. 5.
32°/15°
9. 5.
33°/15°
10. 5.
23°/15°
11. 5.
24°/14°
12. 5.
24°/14°
13. 5.
27°/12°
14. 5.
31°/15°
15. 5.
29°/17°
16. 5.
35°/17°
17. 5.
39°/24°
18. 5.
41°/25°
19. 5.
31°/21°
20. 5.
34°/23°
21. 5.
33°/25°
22. 5.
32°/23°
23. 5.
32°/22°
24. 5.
32°/21°
25. 5.
32°/21°
26. 5.
32°/21°
27. 5.
32°/21°
28. 5.
32°/22°
29. 5.
31°/22°
30. 5.
32°/21°
31. 5.
31°/21°
What it means
precipitation
12 %
