- Weather
- Islamic Republic of Pakistan
- Punjab
- Chenab Nagar
Chenab Nagar: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Chenab Nagar, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
5. 4.
15°C
27°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
27
|
18
45
|
14
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
32°C
|
21°C
|
Next Week
Tomorrow
6. 4.
18°C
29°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
27
|
16
38
|
12
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
37°C
|
22°C
|
Tuesday
7. 4.
16°C
20°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
88
|
39
112
|
13
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
19°C
|
17°C
|
Wednesday
8. 4.
16°C
23°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
61
|
21
49
|
21
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
26°C
|
18°C
|
Thursday
9. 4.
15°C
26°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
32
|
11
24
|
18
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
33°C
|
20°C
|
Friday
10. 4.
17°C
29°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
44
|
25
55
|
18
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
33°C
|
22°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
19°C
31°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
41
|
27
54
|
17
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
36°C
|
24°C
|
Sunday
12. 4.
18°C
33°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
32
|
24
41
|
17
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
37°C
|
21°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
20°C
34°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
30
|
34
37
|
17
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
41°C
|
34°C
|
21°C
|
Tuesday
14. 4.
21°C
35°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
26
|
26
29
|
18
25
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1003 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
36°C
|
23°C
|
Wednesday
15. 4.
22°C
37°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
35°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
20
|
22
26
|
22
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1002 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
38°C
|
25°C
|
Thursday
16. 4.
24°C
39°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
25
|
10
32
|
17
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1002 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
40°C
|
26°C
|
Friday
17. 4.
25°C
39°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
24
|
38
41
|
17
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1000 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
40°C
|
26°C
|
Next Weekend
Saturday
18. 4.
25°C
39°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
41
|
37
48
|
13
21
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1000 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
40°C
|
25°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
29°/18°
2. 4.
31°/20°
3. 4.
23°/18°
4. 4.
23°/16°
5. 4.
27°/15°
6. 4.
29°/18°
7. 4.
20°/16°
8. 4.
23°/16°
9. 4.
26°/15°
10. 4.
29°/17°
11. 4.
31°/19°
12. 4.
33°/18°
13. 4.
34°/20°
14. 4.
35°/21°
15. 4.
37°/22°
16. 4.
39°/24°
17. 4.
39°/25°
18. 4.
39°/25°
19. 4.
39°/25°
20. 4.
40°/25°
21. 4.
40°/26°
22. 4.
41°/26°
23. 4.
41°/27°
24. 4.
42°/27°
25. 4.
43°/28°
26. 4.
43°/28°
27. 4.
42°/28°
28. 4.
42°/27°
29. 4.
42°/28°
30. 4.
41°/27°
What it means
precipitation
12 %
