Changping: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Changping, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
30. 4.
6°C
17°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
57
|
32
74
|
22
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
22°C
|
12°C
|
Tomorrow
1. 5.
9°C
10°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
53
|
1
24
|
3
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
10°C
|
10°C
|
This Weekend
Saturday
2. 5.
8°C
13°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
134
|
56
168
|
34
161
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
17°C
|
12°C
|
Sunday
3. 5.
6°C
16°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
107
|
50
113
|
15
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1015 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
20°C
|
11°C
|
Next Week
Monday
4. 5.
8°C
19°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
64
|
36
87
|
27
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
24°C
|
13°C
|
Tuesday
5. 5.
8°C
21°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
74
|
32
79
|
27
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
24°C
|
18°C
|
Wednesday
6. 5.
10°C
22°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
37
|
17
37
|
10
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
25°C
|
20°C
|
Thursday
7. 5.
12°C
26°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
66
|
17
33
|
18
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
29°C
|
18°C
|
Friday
8. 5.
16°C
22°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
21
|
10
31
|
5
19
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
23°C
|
16°C
|
Next Weekend
Saturday
9. 5.
15°C
22°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
30
|
11
34
|
6
14
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
24°C
|
16°C
|
Sunday
10. 5.
14°C
25°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
17
|
4
23
|
27
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
27°C
|
16°C
|
Next Week
Monday
11. 5.
15°C
24°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
19
|
8
25
|
2
15
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
26°C
|
15°C
|
Tuesday
12. 5.
14°C
25°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
21
|
10
23
|
12
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
28°C
|
16°C
|
Wednesday
13. 5.
15°C
26°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
12
|
5
23
|
19
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
28°C
|
17°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
21°/10°
2. 4.
18°/13°
3. 4.
20°/12°
4. 4.
18°/11°
5. 4.
22°/14°
6. 4.
18°/13°
7. 4.
20°/13°
8. 4.
15°/10°
9. 4.
22°/11°
10. 4.
20°/13°
11. 4.
16°/13°
12. 4.
16°/12°
13. 4.
18°/12°
14. 4.
19°/11°
15. 4.
20°/13°
16. 4.
19°/12°
17. 4.
22°/12°
18. 4.
26°/14°
19. 4.
19°/9°
20. 4.
12°/7°
21. 4.
7°/3°
22. 4.
15°/4°
23. 4.
20°/10°
24. 4.
24°/13°
25. 4.
24°/14°
26. 4.
25°/16°
27. 4.
20°/16°
28. 4.
18°/13°
29. 4.
18°/9°
30. 4.
17°/6°
What it means
precipitation
12 %
