- Weather
- Switzerland
- Valais
- Chandolin
Chandolin: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Chandolin, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
16. 5.
0°C
8°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
33
|
19
46
|
10
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
17°C
|
8°C
|
Tomorrow
17. 5.
-2°C
14°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
17
|
10
33
|
8
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
24°C
|
12°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
4°C
13°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
40
|
3
42
|
0
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
21°C
|
14°C
|
Tuesday
19. 5.
6°C
12°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
23
|
2
32
|
5
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
14°C
|
12°C
|
Wednesday
20. 5.
9°C
17°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
34
|
11
48
|
6
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1025 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
24°C
|
15°C
|
Thursday
21. 5.
5°C
20°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
32
|
13
56
|
10
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1024 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
28°C
|
18°C
|
Friday
22. 5.
7°C
22°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
23
|
15
45
|
10
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1021 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
29°C
|
20°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
5
|
27
28
|
14
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
27°C
|
18°C
|
Sunday
24. 5.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
11
|
27
25
|
16
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
26°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
6
|
25
25
|
13
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
26°C
|
18°C
|
Tuesday
26. 5.
12°C
21°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
13
|
18
21
|
2
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
25°C
|
17°C
|
Wednesday
27. 5.
12°C
18°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
12
|
8
16
|
3
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
22°C
|
16°C
|
Thursday
28. 5.
11°C
19°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
19
|
6
17
|
2
16
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
23°C
|
16°C
|
Friday
29. 5.
11°C
19°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
13
|
0
12
|
0
14
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
24°C
|
16°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
16°/1°
2. 5.
15°/0°
3. 5.
12°/-1°
4. 5.
10°/-1°
5. 5.
9°/-1°
6. 5.
4°/-6°
7. 5.
5°/-7°
8. 5.
11°/-4°
9. 5.
13°/-1°
10. 5.
10°/0°
11. 5.
5°/0°
12. 5.
5°/-3°
13. 5.
11°/-4°
14. 5.
12°/-3°
15. 5.
0°/-5°
16. 5.
8°/0°
17. 5.
14°/-2°
18. 5.
13°/4°
19. 5.
12°/6°
20. 5.
17°/9°
21. 5.
20°/5°
22. 5.
22°/7°
23. 5.
21°/11°
24. 5.
21°/11°
25. 5.
21°/11°
26. 5.
21°/12°
27. 5.
18°/12°
28. 5.
19°/11°
29. 5.
19°/11°
30. 5.
17°/11°
31. 5.
16°/10°
What it means
precipitation
12 %
