- Weather
- Iran
- Kohgiluyeh and Boyer-Ahmad
- Chal Māzād
Chal Māzād: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Chal Māzād, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
20. 5.
18°C
25°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
43
|
41
72
|
29
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
39°C
|
21°C
|
Tomorrow
21. 5.
19°C
31°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
48
|
25
68
|
33
76
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
46°C
|
26°C
|
Friday
22. 5.
20°C
28°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
60
|
30
58
|
29
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
43°C
|
22°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
19°C
29°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
45
|
40
67
|
33
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
43°C
|
24°C
|
Sunday
24. 5.
23°C
34°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
108
|
69
108
|
31
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
43°C
|
27°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
25°C
34°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
65
|
38
86
|
22
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
47°C
|
29°C
|
Tuesday
26. 5.
26°C
34°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
58
|
36
75
|
20
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
48°C
|
30°C
|
Wednesday
27. 5.
24°C
37°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
56
|
31
46
|
4
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
48°C
|
29°C
|
Thursday
28. 5.
27°C
38°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
35°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
25
|
37
44
|
14
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
49°C
|
30°C
|
Friday
29. 5.
28°C
39°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
28
|
45
43
|
16
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
50°C
|
31°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
28°C
40°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
31
|
51
54
|
27
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
50°C
|
31°C
|
Sunday
31. 5.
28°C
40°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
31
|
51
58
|
23
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
51°C
|
31°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
28°C
41°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
27
|
53
54
|
31
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
51°C
|
32°C
|
Tuesday
2. 6.
29°C
41°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
37
|
53
51
|
30
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
52°C
|
32°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
25°/19°
2. 5.
28°/21°
3. 5.
30°/24°
4. 5.
32°/24°
5. 5.
33°/26°
6. 5.
30°/25°
7. 5.
33°/24°
8. 5.
30°/24°
9. 5.
28°/23°
10. 5.
29°/21°
11. 5.
33°/24°
12. 5.
34°/26°
13. 5.
30°/24°
14. 5.
31°/24°
15. 5.
29°/23°
16. 5.
30°/22°
17. 5.
24°/19°
18. 5.
26°/19°
19. 5.
30°/22°
20. 5.
25°/18°
21. 5.
31°/19°
22. 5.
28°/20°
23. 5.
29°/19°
24. 5.
34°/23°
25. 5.
34°/25°
26. 5.
34°/26°
27. 5.
37°/24°
28. 5.
38°/27°
29. 5.
39°/28°
30. 5.
40°/28°
31. 5.
40°/28°
What it means
precipitation
12 %
