- Weather
- United States of America
- South Dakota
- Carthage
Carthage: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Carthage, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
17. 5.
10°C
24°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
55
133
|
53
95
|
56
118
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1001 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
21°C
|
11°C
|
Next Week
Tomorrow
18. 5.
7°C
12°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
93
|
48
89
|
56
109
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
13°C
|
9°C
|
Tuesday
19. 5.
5°C
12°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
48
93
|
50
87
|
31
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1022 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
14°C
|
10°C
|
Wednesday
20. 5.
1°C
19°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
75
|
54
93
|
46
91
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
21°C
|
15°C
|
Thursday
21. 5.
9°C
18°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
58
104
|
59
108
|
50
94
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
19°C
|
16°C
|
Friday
22. 5.
11°C
15°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
67
|
32
87
|
35
83
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
17°C
|
14°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
11°C
23°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
65
|
43
79
|
39
93
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
22°C
|
19°C
|
Sunday
24. 5.
14°C
28°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
55
99
|
28
53
|
10
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
24°C
|
24°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
14°C
26°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
62
|
29
66
|
10
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
29°C
|
26°C
|
Tuesday
26. 5.
15°C
25°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
52
|
19
53
|
5
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
29°C
|
25°C
|
Wednesday
27. 5.
16°C
24°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
59
|
6
54
|
19
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
27°C
|
23°C
|
Thursday
28. 5.
15°C
22°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
90
|
11
69
|
7
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
25°C
|
22°C
|
Friday
29. 5.
14°C
23°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
62
|
12
55
|
10
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
27°C
|
23°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
14°C
24°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
83
|
37
64
|
15
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
28°C
|
24°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
52°/31°
2. 5.
65°/33°
3. 5.
68°/46°
4. 5.
59°/41°
5. 5.
49°/33°
6. 5.
52°/28°
7. 5.
62°/37°
8. 5.
71°/41°
9. 5.
61°/45°
10. 5.
65°/37°
11. 5.
76°/40°
12. 5.
73°/55°
13. 5.
77°/46°
14. 5.
80°/58°
15. 5.
82°/56°
16. 5.
78°/52°
17. 5.
70°/49°
18. 5.
24°/10°
19. 5.
12°/7°
20. 5.
12°/5°
21. 5.
19°/1°
22. 5.
18°/9°
23. 5.
15°/11°
24. 5.
23°/11°
25. 5.
28°/14°
26. 5.
26°/14°
27. 5.
25°/15°
28. 5.
24°/16°
29. 5.
22°/15°
30. 5.
23°/14°
31. 5.
24°/14°
What it means
precipitation
12 %
