Bostān: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Bostān, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
19. 5.
27°C
38°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
47
84
|
51
93
|
54
97
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1000 hPa
|
1001 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
53°C
|
34°C
|
Tomorrow
20. 5.
24°C
34°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
77
|
58
87
|
45
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
49°C
|
31°C
|
Thursday
21. 5.
25°C
39°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
28
|
22
58
|
30
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
56°C
|
36°C
|
Friday
22. 5.
26°C
36°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
77
|
59
83
|
51
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
50°C
|
33°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
25°C
38°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
52
|
50
73
|
40
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
52°C
|
35°C
|
Sunday
24. 5.
28°C
43°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
39°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
59
|
52
89
|
40
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
40°C
|
56°C
|
38°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
29°C
42°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
70
|
51
69
|
53
102
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
53°C
|
36°C
|
Tuesday
26. 5.
30°C
41°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
39
|
36
54
|
34
70
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
53°C
|
33°C
|
Wednesday
27. 5.
31°C
42°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
35
|
35
50
|
18
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
54°C
|
33°C
|
Thursday
28. 5.
32°C
43°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
43°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
36
|
32
50
|
28
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
55°C
|
34°C
|
Friday
29. 5.
32°C
44°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 44°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
44°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
43
|
36
54
|
30
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
56°C
|
35°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
32°C
44°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 44°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
44°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
42
|
42
59
|
44
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
55°C
|
34°C
|
Sunday
31. 5.
33°C
44°C
| Min Temperature: | 33°C |
| Max Temperature: | 44°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
44°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
50
|
56
63
|
48
91
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
51°C
|
56°C
|
34°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
32°C
45°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 45°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
45°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
49
|
57
66
|
58
108
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
51°C
|
57°C
|
36°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
35°/21°
2. 5.
38°/23°
3. 5.
40°/25°
4. 5.
42°/27°
5. 5.
40°/29°
6. 5.
35°/23°
7. 5.
37°/22°
8. 5.
37°/24°
9. 5.
36°/24°
10. 5.
38°/21°
11. 5.
42°/26°
12. 5.
44°/28°
13. 5.
40°/28°
14. 5.
39°/26°
15. 5.
40°/25°
16. 5.
37°/25°
17. 5.
34°/22°
18. 5.
37°/22°
19. 5.
38°/27°
20. 5.
34°/24°
21. 5.
39°/25°
22. 5.
36°/26°
23. 5.
38°/25°
24. 5.
43°/28°
25. 5.
42°/29°
26. 5.
41°/30°
27. 5.
42°/31°
28. 5.
43°/32°
29. 5.
44°/32°
30. 5.
44°/32°
31. 5.
44°/33°
What it means
precipitation
12 %
