- Weather
- Spain
- Castille-La Mancha
- Bolaños de Calatrava
Bolaños de Calatrava: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Bolaños de Calatrava, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
15. 5.
9°C
16°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
33
|
15
64
|
20
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
15°C
|
16°C
|
This Weekend
Tomorrow
16. 5.
6°C
20°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
24
|
15
29
|
17
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
30°C
|
20°C
|
Sunday
17. 5.
12°C
22°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
32
|
31
42
|
27
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
29°C
|
21°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
11°C
24°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
36
|
33
50
|
30
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
32°C
|
22°C
|
Tuesday
19. 5.
13°C
26°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
27
|
23
38
|
17
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
36°C
|
25°C
|
Wednesday
20. 5.
14°C
29°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
19
|
11
24
|
15
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
39°C
|
28°C
|
Thursday
21. 5.
15°C
31°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
13
|
9
21
|
12
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
42°C
|
30°C
|
Friday
22. 5.
18°C
31°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
18
|
11
32
|
3
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
35°C
|
28°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
19°C
29°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
17
|
10
29
|
8
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
38°C
|
28°C
|
Sunday
24. 5.
19°C
29°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
18
|
15
32
|
10
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
38°C
|
27°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
19°C
30°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
13
|
15
40
|
23
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
38°C
|
29°C
|
Tuesday
26. 5.
18°C
27°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
25
|
13
44
|
13
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
37°C
|
27°C
|
Wednesday
27. 5.
17°C
27°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
29
|
6
33
|
14
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
37°C
|
27°C
|
Thursday
28. 5.
17°C
28°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
35
|
5
33
|
15
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
38°C
|
28°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
25°/12°
2. 5.
23°/15°
3. 5.
22°/15°
4. 5.
20°/12°
5. 5.
20°/11°
6. 5.
22°/5°
7. 5.
19°/11°
8. 5.
20°/8°
9. 5.
18°/12°
10. 5.
15°/11°
11. 5.
19°/7°
12. 5.
17°/9°
13. 5.
20°/9°
14. 5.
22°/8°
15. 5.
16°/9°
16. 5.
20°/6°
17. 5.
22°/12°
18. 5.
24°/11°
19. 5.
26°/13°
20. 5.
29°/14°
21. 5.
31°/15°
22. 5.
31°/18°
23. 5.
29°/19°
24. 5.
29°/19°
25. 5.
30°/19°
26. 5.
27°/18°
27. 5.
27°/17°
28. 5.
28°/17°
29. 5.
28°/17°
30. 5.
27°/15°
31. 5.
26°/16°
What it means
precipitation
12 %
