- Weather
- India
- State of Uttar Pradesh
- Bithūr
Bithūr: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Bithūr, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
4. 4.
23°C
33°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
38
59
|
36
68
|
50
29
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
38°C
|
25°C
|
Tomorrow
5. 4.
22°C
32°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
66
|
41
69
|
26
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
41°C
|
24°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
20°C
33°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
19
46
|
37
69
|
28
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
42°C
|
25°C
|
Tuesday
7. 4.
22°C
35°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
22
|
28
38
|
16
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
41°C
|
43°C
|
25°C
|
Wednesday
8. 4.
21°C
30°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
24°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
71
|
34
41
|
19
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1006 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
36°C
|
24°C
|
Thursday
9. 4.
19°C
31°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
31°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
16
|
30
48
|
27
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
39°C
|
25°C
|
Friday
10. 4.
20°C
33°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
78
|
50
79
|
26
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
39°C
|
25°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
23°C
36°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
62
89
|
57
81
|
27
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1003 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
36°C
|
26°C
|
Sunday
12. 4.
25°C
37°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
39
61
|
43
62
|
17
42
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1001 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
38°C
|
27°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
26°C
38°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
51
|
41
57
|
19
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1001 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
38°C
|
27°C
|
Tuesday
14. 4.
27°C
38°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
36
|
32
45
|
19
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1001 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
52°C
|
39°C
|
28°C
|
Wednesday
15. 4.
27°C
39°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
41
|
33
48
|
14
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1000 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
52°C
|
39°C
|
28°C
|
Thursday
16. 4.
28°C
40°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
35
|
26
44
|
14
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1001 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
54°C
|
40°C
|
28°C
|
Friday
17. 4.
27°C
41°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
36
|
33
48
|
13
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1001 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
55°C
|
41°C
|
29°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
36°/23°
2. 4.
38°/23°
3. 4.
36°/25°
4. 4.
33°/23°
5. 4.
32°/22°
6. 4.
33°/20°
7. 4.
35°/22°
8. 4.
30°/21°
9. 4.
31°/19°
10. 4.
33°/20°
11. 4.
36°/23°
12. 4.
37°/25°
13. 4.
38°/26°
14. 4.
38°/27°
15. 4.
39°/27°
16. 4.
40°/28°
17. 4.
41°/27°
18. 4.
41°/28°
19. 4.
41°/28°
20. 4.
41°/29°
21. 4.
40°/28°
22. 4.
40°/28°
23. 4.
41°/29°
24. 4.
42°/29°
25. 4.
43°/29°
26. 4.
42°/30°
27. 4.
42°/30°
28. 4.
42°/30°
29. 4.
42°/29°
30. 4.
40°/30°
What it means
precipitation
12 %
