- Weather
- United States of America
- New York
- Binghamton
Binghamton: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Binghamton, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Flood Watch
Valid to 2. 4. (08:00)
Min °CMax °C
This Weekend
Today
4. 4.
3°C
21°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
36
|
28
97
|
51
138
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1019 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
17°C
|
16°C
|
Tomorrow
5. 4.
3°C
13°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
94
|
37
107
|
43
116
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
12°C
|
6°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
0°C
7°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
95
|
37
85
|
16
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
8°C
|
4°C
|
Tuesday
7. 4.
-4°C
3°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | 3°C |
|
Morning
1°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
-1°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
93
|
48
118
|
28
103
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1028 hPa
|
1032 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
4°C
|
-2°C
|
Wednesday
8. 4.
-6°C
8°C
| Min Temperature: | -6°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
-2°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
28
|
20
50
|
25
67
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1038 hPa
|
1034 hPa
|
1034 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-1°C
|
8°C
|
4°C
|
Thursday
9. 4.
0°C
16°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
48
123
|
51
122
|
39
113
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1031 hPa
|
1026 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
14°C
|
11°C
|
Friday
10. 4.
2°C
9°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
70
|
28
70
|
13
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1033 hPa
|
1031 hPa
|
1031 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
11°C
|
3°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
2°C
12°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
79
|
12
46
|
15
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1031 hPa
|
1030 hPa
|
1029 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
14°C
|
8°C
|
Sunday
12. 4.
7°C
15°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
69
|
46
85
|
36
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1028 hPa
|
1024 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
17°C
|
12°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
13°C
18°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
83
|
27
65
|
12
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
19°C
|
13°C
|
Tuesday
14. 4.
9°C
12°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
51
|
9
78
|
6
83
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
13°C
|
9°C
|
Wednesday
15. 4.
6°C
13°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
78
|
17
73
|
11
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
16°C
|
7°C
|
Thursday
16. 4.
5°C
10°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
63
|
8
67
|
1
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
12°C
|
6°C
|
Friday
17. 4.
3°C
8°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
8°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
72
|
9
72
|
13
88
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
9°C
|
5°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
63°/40°
2. 4.
44°/39°
3. 4.
68°/38°
4. 4.
21°/3°
5. 4.
13°/3°
6. 4.
7°/0°
7. 4.
3°/-4°
8. 4.
8°/-6°
9. 4.
16°/0°
10. 4.
9°/2°
11. 4.
12°/2°
12. 4.
15°/7°
13. 4.
18°/13°
14. 4.
12°/9°
15. 4.
13°/6°
16. 4.
10°/5°
17. 4.
8°/3°
18. 4.
12°/4°
19. 4.
13°/4°
20. 4.
9°/2°
21. 4.
15°/4°
22. 4.
16°/7°
23. 4.
16°/8°
24. 4.
11°/6°
25. 4.
13°/3°
26. 4.
15°/5°
27. 4.
17°/7°
28. 4.
13°/8°
29. 4.
16°/7°
30. 4.
15°/8°
What it means
precipitation
12 %
