- Weather
- Iran
- Kermānshāh
- Bāvaleh
Bāvaleh: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Bāvaleh, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
20. 5.
6°C
17°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
32
|
34
67
|
13
66
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
27°C
|
12°C
|
Tomorrow
21. 5.
7°C
19°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
122
|
53
145
|
21
103
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
24°C
|
14°C
|
Friday
22. 5.
8°C
18°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
91
|
54
115
|
21
102
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
28°C
|
12°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
7°C
21°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
46
|
36
84
|
17
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
32°C
|
14°C
|
Sunday
24. 5.
9°C
23°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
81
|
44
128
|
13
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
34°C
|
17°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
11°C
20°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
103
|
79
128
|
22
97
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
26°C
|
14°C
|
Tuesday
26. 5.
8°C
22°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
87
|
49
114
|
18
94
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
30°C
|
15°C
|
Wednesday
27. 5.
10°C
25°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
39
|
60
86
|
0
13
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
31°C
|
14°C
|
Thursday
28. 5.
12°C
26°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 26°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
33
|
56
72
|
9
19
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
33°C
|
14°C
|
Friday
29. 5.
12°C
27°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
31
|
58
75
|
5
21
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1012 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
35°C
|
15°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
13°C
27°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
22
|
35
45
|
7
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1012 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
37°C
|
15°C
|
Sunday
31. 5.
14°C
29°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
32
|
45
66
|
6
17
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1012 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
35°C
|
37°C
|
16°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
15°C
31°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
27
|
38
55
|
2
20
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1010 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
40°C
|
17°C
|
Tuesday
2. 6.
16°C
31°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
34
|
46
58
|
0
20
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
40°C
|
17°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
19°/7°
2. 5.
19°/9°
3. 5.
22°/11°
4. 5.
21°/11°
5. 5.
20°/10°
6. 5.
18°/7°
7. 5.
20°/5°
8. 5.
20°/7°
9. 5.
20°/6°
10. 5.
21°/7°
11. 5.
22°/10°
12. 5.
24°/12°
13. 5.
23°/11°
14. 5.
21°/10°
15. 5.
22°/9°
16. 5.
18°/9°
17. 5.
16°/7°
18. 5.
18°/6°
19. 5.
19°/8°
20. 5.
17°/6°
21. 5.
19°/7°
22. 5.
18°/8°
23. 5.
21°/7°
24. 5.
23°/9°
25. 5.
20°/11°
26. 5.
22°/8°
27. 5.
25°/10°
28. 5.
26°/12°
29. 5.
27°/12°
30. 5.
27°/13°
31. 5.
29°/14°
What it means
precipitation
12 %
