Battir: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Battir, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
2. 5.
12°C
25°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
41
|
22
57
|
16
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
35°C
|
20°C
|
Tomorrow
3. 5.
13°C
23°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
47
144
|
83
158
|
59
104
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1011 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
28°C
|
16°C
|
Next Week
Monday
4. 5.
11°C
17°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
54
118
|
80
127
|
57
113
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
24°C
|
13°C
|
Tuesday
5. 5.
10°C
17°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
52
90
|
53
97
|
41
98
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
25°C
|
13°C
|
Wednesday
6. 5.
10°C
19°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
58
|
46
85
|
35
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
25°C
|
14°C
|
Thursday
7. 5.
11°C
23°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
35
|
24
59
|
24
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
33°C
|
19°C
|
Friday
8. 5.
14°C
27°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
28
|
31
75
|
27
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
30°C
|
36°C
|
20°C
|
Next Weekend
Saturday
9. 5.
15°C
24°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
23
|
38
38
|
21
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
33°C
|
17°C
|
Sunday
10. 5.
16°C
25°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
25°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
20
|
40
41
|
22
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
34°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
11. 5.
17°C
27°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
22
|
44
45
|
24
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
36°C
|
18°C
|
Tuesday
12. 5.
18°C
28°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
22
|
39
44
|
21
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
37°C
|
19°C
|
Wednesday
13. 5.
18°C
28°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
21
|
37
39
|
20
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
37°C
|
20°C
|
Thursday
14. 5.
19°C
28°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
21
|
38
38
|
19
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
29°C
|
38°C
|
19°C
|
Friday
15. 5.
19°C
30°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
18
|
35
37
|
19
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
31°C
|
40°C
|
21°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
20°/11°
2. 5.
25°/12°
3. 5.
23°/13°
4. 5.
17°/11°
5. 5.
17°/10°
6. 5.
19°/10°
7. 5.
23°/11°
8. 5.
27°/14°
9. 5.
24°/15°
10. 5.
25°/16°
11. 5.
27°/17°
12. 5.
28°/18°
13. 5.
28°/18°
14. 5.
28°/19°
15. 5.
30°/19°
16. 5.
31°/21°
17. 5.
27°/21°
18. 5.
28°/18°
19. 5.
29°/19°
20. 5.
29°/20°
21. 5.
29°/20°
22. 5.
29°/21°
23. 5.
28°/19°
24. 5.
28°/19°
25. 5.
30°/19°
26. 5.
29°/20°
27. 5.
28°/19°
28. 5.
28°/19°
29. 5.
27°/19°
30. 5.
27°/18°
31. 5.
28°/18°
What it means
precipitation
12 %
