- Weather
- Russia
- Altai Republic
- Baratal
Baratal: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Baratal, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
20. 5.
-8°C
2°C
| Min Temperature: | -8°C |
| Max Temperature: | 2°C |
|
Morning
-3°C
|
Afternoon
2°C
|
Evening
-2°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
62
|
23
68
|
14
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1016 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
6°C
|
-2°C
|
Tomorrow
21. 5.
-9°C
10°C
| Min Temperature: | -9°C |
| Max Temperature: | 10°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
23
|
9
57
|
6
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
15°C
|
4°C
|
Friday
22. 5.
-3°C
9°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
0°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
81
|
23
87
|
17
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
10°C
|
2°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
-6°C
6°C
| Min Temperature: | -6°C |
| Max Temperature: | 6°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
32
|
17
50
|
7
46
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
12°C
|
3°C
|
Sunday
24. 5.
-2°C
5°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
56
|
21
100
|
19
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
8°C
|
3°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
-3°C
12°C
| Min Temperature: | -3°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
2
39
|
17
60
|
10
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
18°C
|
9°C
|
Tuesday
26. 5.
2°C
18°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
28
|
13
50
|
15
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
25°C
|
14°C
|
Wednesday
27. 5.
6°C
13°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
10
|
16
23
|
17
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
22°C
|
14°C
|
Thursday
28. 5.
6°C
14°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
17
|
12
23
|
13
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
24°C
|
15°C
|
Friday
29. 5.
7°C
15°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
14
|
9
21
|
17
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
25°C
|
16°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
8°C
16°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
14
|
11
26
|
12
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
26°C
|
15°C
|
Sunday
31. 5.
8°C
14°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
14
|
13
26
|
14
31
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
25°C
|
15°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
7°C
13°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
3
12
|
14
33
|
18
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
21°C
|
13°C
|
Tuesday
2. 6.
6°C
15°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
17
|
20
31
|
27
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
26°C
|
16°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
16°/1°
2. 5.
17°/3°
3. 5.
16°/4°
4. 5.
11°/1°
5. 5.
13°/-2°
6. 5.
16°/3°
7. 5.
13°/5°
8. 5.
17°/5°
9. 5.
17°/7°
10. 5.
16°/6°
11. 5.
13°/1°
12. 5.
0°/-8°
13. 5.
2°/-8°
14. 5.
2°/-6°
15. 5.
0°/-7°
16. 5.
5°/-10°
17. 5.
5°/-4°
18. 5.
2°/-6°
19. 5.
-2°/-9°
20. 5.
2°/-8°
21. 5.
10°/-9°
22. 5.
9°/-3°
23. 5.
6°/-6°
24. 5.
5°/-2°
25. 5.
12°/-3°
26. 5.
18°/2°
27. 5.
13°/6°
28. 5.
14°/6°
29. 5.
15°/7°
30. 5.
16°/8°
31. 5.
14°/8°
What it means
precipitation
12 %
