- Weather
- Iran
- Kohgiluyeh and Boyer-Ahmad
- Bādāmestān
Bādāmestān: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Bādāmestān, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
16. 5.
21°C
30°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
32°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
20
89
|
75
156
|
36
115
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
44°C
|
26°C
|
Tomorrow
17. 5.
18°C
25°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
66
|
63
133
|
27
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
32°C
|
42°C
|
23°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
18°C
27°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
24°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
76
|
47
101
|
29
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
46°C
|
26°C
|
Tuesday
19. 5.
20°C
28°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
77
|
49
94
|
16
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
36°C
|
46°C
|
27°C
|
Wednesday
20. 5.
20°C
28°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
76
|
50
97
|
12
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
34°C
|
45°C
|
26°C
|
Thursday
21. 5.
22°C
33°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
66
|
35
96
|
27
97
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
37°C
|
48°C
|
31°C
|
Friday
22. 5.
25°C
32°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 32°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
55
|
42
77
|
26
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
39°C
|
49°C
|
30°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
23°C
35°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
37
|
42
58
|
11
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
33°C
|
47°C
|
28°C
|
Sunday
24. 5.
25°C
35°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
45
|
50
66
|
24
43
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
42°C
|
46°C
|
28°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
24°C
34°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
32
|
39
49
|
19
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
42°C
|
46°C
|
27°C
|
Tuesday
26. 5.
24°C
34°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
29
|
40
47
|
21
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
42°C
|
46°C
|
27°C
|
Wednesday
27. 5.
24°C
36°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
22
|
45
52
|
19
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
47°C
|
28°C
|
Thursday
28. 5.
25°C
37°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
25
|
43
57
|
22
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
48°C
|
30°C
|
Friday
29. 5.
27°C
38°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
35°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
38
|
45
60
|
8
32
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
49°C
|
29°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
27°/16°
2. 5.
30°/18°
3. 5.
31°/19°
4. 5.
34°/20°
5. 5.
34°/22°
6. 5.
34°/22°
7. 5.
34°/22°
8. 5.
32°/23°
9. 5.
31°/22°
10. 5.
32°/19°
11. 5.
35°/19°
12. 5.
36°/22°
13. 5.
33°/22°
14. 5.
32°/20°
15. 5.
32°/20°
16. 5.
30°/21°
17. 5.
25°/18°
18. 5.
27°/18°
19. 5.
28°/20°
20. 5.
28°/20°
21. 5.
33°/22°
22. 5.
32°/25°
23. 5.
35°/23°
24. 5.
35°/25°
25. 5.
34°/24°
26. 5.
34°/24°
27. 5.
36°/24°
28. 5.
37°/25°
29. 5.
38°/27°
30. 5.
37°/27°
31. 5.
39°/26°
What it means
precipitation
12 %
