- Weather
- Republic of Iraq
- Dhi Qar
- Bad‘ah
Bad‘ah: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Bad‘ah, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
17. 5.
21°C
34°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
76
|
61
89
|
39
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
42°C
|
45°C
|
28°C
|
Next Week
Tomorrow
18. 5.
22°C
40°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
85
|
64
126
|
35
97
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1002 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
42°C
|
49°C
|
33°C
|
Tuesday
19. 5.
25°C
37°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
46
80
|
77
108
|
50
103
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1002 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
46°C
|
30°C
|
Wednesday
20. 5.
24°C
35°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
68
|
46
67
|
22
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
46°C
|
29°C
|
Thursday
21. 5.
26°C
40°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
55
80
|
55
89
|
59
101
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1001 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
49°C
|
30°C
|
Friday
22. 5.
24°C
36°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
37
57
|
48
58
|
33
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
47°C
|
31°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
26°C
39°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
39
56
|
49
60
|
31
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
49°C
|
33°C
|
Sunday
24. 5.
29°C
43°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
43°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
43
|
49
66
|
53
90
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
55°C
|
33°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
30°C
41°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
59
|
61
77
|
49
97
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
52°C
|
32°C
|
Tuesday
26. 5.
29°C
41°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
35°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
47
60
|
40
54
|
39
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
54°C
|
32°C
|
Wednesday
27. 5.
30°C
42°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
51
|
41
50
|
47
96
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
55°C
|
33°C
|
Thursday
28. 5.
31°C
44°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 44°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
44°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
46
61
|
44
53
|
25
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
57°C
|
33°C
|
Friday
29. 5.
32°C
46°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 46°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
46°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
54
|
31
54
|
28
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
51°C
|
58°C
|
35°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
33°C
46°C
| Min Temperature: | 33°C |
| Max Temperature: | 46°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
46°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
50
|
31
50
|
24
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1002 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
51°C
|
60°C
|
36°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
34°/21°
2. 5.
37°/23°
3. 5.
39°/25°
4. 5.
40°/27°
5. 5.
35°/25°
6. 5.
32°/21°
7. 5.
34°/21°
8. 5.
34°/22°
9. 5.
34°/22°
10. 5.
38°/22°
11. 5.
41°/25°
12. 5.
44°/28°
13. 5.
39°/26°
14. 5.
38°/26°
15. 5.
40°/25°
16. 5.
33°/24°
17. 5.
34°/21°
18. 5.
40°/22°
19. 5.
37°/25°
20. 5.
35°/24°
21. 5.
40°/26°
22. 5.
36°/24°
23. 5.
39°/26°
24. 5.
43°/29°
25. 5.
41°/30°
26. 5.
41°/29°
27. 5.
42°/30°
28. 5.
44°/31°
29. 5.
46°/32°
30. 5.
46°/33°
31. 5.
47°/34°
What it means
precipitation
12 %
