- Weather
- United States of America
- Illinois
- Aviston
Aviston: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Aviston, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Week
Today
30. 3.
14°C
27°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
51
121
|
78
130
|
45
129
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
27°C
|
22°C
|
Tomorrow
31. 3.
17°C
27°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
60
122
|
70
131
|
44
109
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
27°C
|
22°C
|
Wednesday
1. 4.
17°C
24°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
78
|
39
87
|
29
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
24°C
|
21°C
|
Thursday
2. 4.
20°C
24°C
| Min Temperature: | 20°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
73
155
|
84
169
|
62
153
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
23°C
|
20°C
|
Friday
3. 4.
19°C
27°C
| Min Temperature: | 19°C |
| Max Temperature: | 27°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
26°C
|
Evening
23°C
|
||
|
wind
gusts
|
48
103
|
58
109
|
46
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
26°C
|
22°C
|
This Weekend
Saturday
4. 4.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
60
140
|
54
140
|
49
127
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
19°C
|
13°C
|
Sunday
5. 4.
5°C
12°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
91
|
51
90
|
34
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
14°C
|
7°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
2°C
11°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
58
|
36
65
|
23
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
15°C
|
10°C
|
Tuesday
7. 4.
2°C
12°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
49
|
14
55
|
10
52
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
17°C
|
9°C
|
Wednesday
8. 4.
4°C
14°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
46
|
19
45
|
21
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1027 hPa
|
1026 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
19°C
|
11°C
|
Thursday
9. 4.
7°C
18°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
34
89
|
51
81
|
36
89
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
21°C
|
15°C
|
Friday
10. 4.
12°C
19°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
34
97
|
55
86
|
36
82
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
21°C
|
16°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
13°C
19°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
99
|
39
73
|
13
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
21°C
|
16°C
|
Sunday
12. 4.
13°C
17°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
88
|
19
67
|
7
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
18°C
|
14°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 3.
46°/27°
2. 3.
40°/34°
3. 3.
57°/38°
4. 3.
63°/48°
5. 3.
65°/54°
6. 3.
77°/57°
7. 3.
67°/44°
8. 3.
60°/37°
9. 3.
75°/46°
10. 3.
78°/62°
11. 3.
70°/40°
12. 3.
51°/32°
13. 3.
60°/43°
14. 3.
62°/38°
15. 3.
69°/35°
16. 3.
35°/24°
17. 3.
32°/17°
18. 3.
61°/31°
19. 3.
72°/44°
20. 3.
84°/50°
21. 3.
81°/53°
22. 3.
88°/46°
23. 3.
49°/37°
24. 3.
59°/36°
25. 3.
74°/44°
26. 3.
86°/59°
27. 3.
56°/38°
28. 3.
53°/31°
29. 3.
66°/43°
30. 3.
81°/58°
31. 3.
27°/14°
What it means
precipitation
12 %
