- Weather
- Republic of Iraq
- Maysan
- Ath Thawrah
Ath Thawrah: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Ath Thawrah, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
19. 5.
28°C
37°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
63
|
53
103
|
72
130
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1000 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
46°C
|
30°C
|
Tomorrow
20. 5.
23°C
34°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
54
93
|
62
97
|
31
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
41°C
|
44°C
|
28°C
|
Thursday
21. 5.
24°C
40°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
63
|
46
79
|
53
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1002 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
49°C
|
33°C
|
Friday
22. 5.
25°C
36°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
56
91
|
65
93
|
43
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
42°C
|
45°C
|
29°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
25°C
38°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
49
78
|
61
82
|
36
69
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
47°C
|
31°C
|
Sunday
24. 5.
27°C
42°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
34
94
|
49
98
|
43
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
52°C
|
33°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
28°C
39°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
35°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
86
|
62
87
|
44
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
47°C
|
31°C
|
Tuesday
26. 5.
27°C
39°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
56
|
53
63
|
35
62
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
51°C
|
31°C
|
Wednesday
27. 5.
29°C
42°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
59
|
51
70
|
51
91
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
52°C
|
33°C
|
Thursday
28. 5.
30°C
41°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
48
66
|
62
70
|
60
101
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
52°C
|
32°C
|
Friday
29. 5.
30°C
41°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
64
76
|
75
76
|
69
121
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
52°C
|
33°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
30°C
43°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
43°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
67
82
|
78
86
|
61
106
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
53°C
|
33°C
|
Sunday
31. 5.
31°C
45°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 45°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
45°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
61
76
|
84
87
|
62
106
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1003 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
54°C
|
35°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
32°C
43°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
43°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
67
85
|
84
91
|
72
119
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
54°C
|
34°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
34°/21°
2. 5.
37°/22°
3. 5.
40°/25°
4. 5.
41°/26°
5. 5.
37°/27°
6. 5.
33°/22°
7. 5.
35°/21°
8. 5.
35°/23°
9. 5.
34°/23°
10. 5.
38°/22°
11. 5.
41°/25°
12. 5.
43°/27°
13. 5.
39°/27°
14. 5.
38°/25°
15. 5.
40°/25°
16. 5.
33°/25°
17. 5.
33°/22°
18. 5.
38°/22°
19. 5.
37°/28°
20. 5.
34°/23°
21. 5.
40°/24°
22. 5.
36°/25°
23. 5.
38°/25°
24. 5.
42°/27°
25. 5.
39°/28°
26. 5.
39°/27°
27. 5.
42°/29°
28. 5.
41°/30°
29. 5.
41°/30°
30. 5.
43°/30°
31. 5.
45°/31°
What it means
precipitation
12 %
