- Weather
- Australia
- New South Wales
- Ashfield
Ashfield: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Ashfield, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
5. 4.
14°C
19°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
63
|
26
67
|
10
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1023 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
20°C
|
15°C
|
Next Week
Tomorrow
6. 4.
11°C
20°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
38
|
11
42
|
9
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
20°C
|
16°C
|
Tuesday
7. 4.
13°C
30°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
62
|
24
92
|
17
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
30°C
|
20°C
|
Wednesday
8. 4.
17°C
25°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
19°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
27
|
25
50
|
8
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1015 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
26°C
|
19°C
|
Thursday
9. 4.
17°C
28°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
49
|
24
59
|
13
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
25°C
|
29°C
|
21°C
|
Friday
10. 4.
18°C
33°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
25°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
66
|
27
72
|
18
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
32°C
|
26°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
15°C
29°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
26°C
|
Afternoon
24°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
86
|
35
98
|
24
81
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
28°C
|
26°C
|
18°C
|
Sunday
12. 4.
10°C
19°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
29
84
|
35
82
|
17
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
20°C
|
14°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
12°C
18°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
32
|
23
35
|
6
19
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
19°C
|
13°C
|
Tuesday
14. 4.
11°C
21°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
26
|
24
34
|
9
19
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1018 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
21°C
|
14°C
|
Wednesday
15. 4.
12°C
23°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
21°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
27
|
14
39
|
9
23
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1016 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
23°C
|
16°C
|
Thursday
16. 4.
14°C
22°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
1
23
|
19
38
|
7
28
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1017 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
22°C
|
16°C
|
Friday
17. 4.
15°C
18°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
36
|
21
41
|
9
30
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
19°C
|
15°C
|
Next Weekend
Saturday
18. 4.
14°C
19°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
42
|
24
47
|
3
35
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
20°C
|
15°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
27°/12°
2. 4.
26°/15°
3. 4.
23°/15°
4. 4.
19°/17°
5. 4.
19°/14°
6. 4.
20°/11°
7. 4.
30°/13°
8. 4.
25°/17°
9. 4.
28°/17°
10. 4.
33°/18°
11. 4.
29°/15°
12. 4.
19°/10°
13. 4.
18°/12°
14. 4.
21°/11°
15. 4.
23°/12°
16. 4.
22°/14°
17. 4.
18°/15°
18. 4.
19°/14°
19. 4.
20°/13°
20. 4.
23°/14°
21. 4.
22°/14°
22. 4.
22°/14°
23. 4.
20°/13°
24. 4.
21°/14°
25. 4.
22°/14°
26. 4.
23°/14°
27. 4.
23°/14°
28. 4.
21°/15°
29. 4.
19°/13°
30. 4.
19°/13°
What it means
precipitation
12 %
