- Weather
- Republic of Iraq
- Diyala Province
- ‘Arab Ibrāhim
‘Arab Ibrāhim: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of ‘Arab Ibrāhim, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
19. 5.
23°C
33°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
81
|
69
117
|
57
122
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1002 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
39°C
|
42°C
|
28°C
|
Tomorrow
20. 5.
21°C
33°C
| Min Temperature: | 21°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
27°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
49
|
40
62
|
18
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
43°C
|
27°C
|
Thursday
21. 5.
24°C
33°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
28°C
|
||
|
wind
gusts
|
39
99
|
51
83
|
48
83
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
38°C
|
43°C
|
26°C
|
Friday
22. 5.
22°C
34°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
57
|
43
59
|
30
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
40°C
|
45°C
|
28°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
23°C
36°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
35
|
20
25
|
24
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
47°C
|
30°C
|
Sunday
24. 5.
25°C
36°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
77
|
58
87
|
54
82
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
42°C
|
45°C
|
29°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
23°C
35°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
42
|
38
55
|
41
59
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
41°C
|
45°C
|
32°C
|
Tuesday
26. 5.
26°C
37°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
39
|
33
45
|
28
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
40°C
|
48°C
|
29°C
|
Wednesday
27. 5.
28°C
39°C
| Min Temperature: | 28°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
44
|
21
42
|
28
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
42°C
|
51°C
|
31°C
|
Thursday
28. 5.
29°C
40°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
35°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
36
|
35
55
|
37
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
49°C
|
31°C
|
Friday
29. 5.
30°C
40°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
35°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
54
|
36
45
|
40
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
51°C
|
32°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
30°C
41°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
35°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
54
|
48
60
|
42
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
51°C
|
32°C
|
Sunday
31. 5.
30°C
41°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
36
49
|
41
53
|
36
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
51°C
|
32°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
31°C
42°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
43
|
37
58
|
32
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
53°C
|
33°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
31°/20°
2. 5.
34°/22°
3. 5.
38°/23°
4. 5.
33°/26°
5. 5.
31°/23°
6. 5.
28°/18°
7. 5.
30°/17°
8. 5.
30°/19°
9. 5.
32°/19°
10. 5.
35°/21°
11. 5.
40°/24°
12. 5.
39°/28°
13. 5.
39°/24°
14. 5.
36°/23°
15. 5.
38°/23°
16. 5.
30°/24°
17. 5.
31°/21°
18. 5.
38°/22°
19. 5.
33°/23°
20. 5.
33°/21°
21. 5.
33°/24°
22. 5.
34°/22°
23. 5.
36°/23°
24. 5.
36°/25°
25. 5.
35°/23°
26. 5.
37°/26°
27. 5.
39°/28°
28. 5.
40°/29°
29. 5.
40°/30°
30. 5.
41°/30°
31. 5.
41°/30°
What it means
precipitation
12 %
