- Weather
- Republic of Iraq
- Wāsiţ
- Al Basrūkīyah
Al Basrūkīyah: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Al Basrūkīyah, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
24. 5.
26°C
40°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
51
102
|
65
99
|
54
97
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
48°C
|
32°C
|
Next Week
Tomorrow
25. 5.
24°C
36°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
58
98
|
66
103
|
37
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
41°C
|
46°C
|
29°C
|
Tuesday
26. 5.
25°C
38°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
52
92
|
63
93
|
38
80
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
48°C
|
31°C
|
Wednesday
27. 5.
27°C
41°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
63
110
|
52
98
|
30
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
51°C
|
33°C
|
Thursday
28. 5.
29°C
46°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 46°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
45°C
|
Evening
39°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
85
|
24
80
|
18
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1004 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
51°C
|
59°C
|
35°C
|
Friday
29. 5.
30°C
39°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
35°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
68
99
|
64
94
|
46
80
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
48°C
|
32°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
27°C
39°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
42
58
|
41
56
|
31
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
49°C
|
33°C
|
Sunday
31. 5.
29°C
42°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
51
|
49
73
|
61
101
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
54°C
|
33°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
31°C
43°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
43°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
54
69
|
53
62
|
44
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
55°C
|
34°C
|
Tuesday
2. 6.
33°C
45°C
| Min Temperature: | 33°C |
| Max Temperature: | 45°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
45°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
55
|
52
66
|
40
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
56°C
|
35°C
|
Wednesday
3. 6.
34°C
45°C
| Min Temperature: | 34°C |
| Max Temperature: | 45°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
45°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
58
|
52
67
|
41
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
57°C
|
35°C
|
Thursday
4. 6.
34°C
45°C
| Min Temperature: | 34°C |
| Max Temperature: | 45°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
45°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
48
61
|
62
77
|
46
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1002 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
56°C
|
35°C
|
Friday
5. 6.
32°C
43°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
43°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
45
59
|
59
67
|
51
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
55°C
|
33°C
|
Next Weekend
Saturday
6. 6.
32°C
42°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
47
60
|
67
74
|
57
96
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
55°C
|
33°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
32°/21°
2. 5.
36°/21°
3. 5.
39°/24°
4. 5.
37°/26°
5. 5.
33°/24°
6. 5.
30°/20°
7. 5.
32°/19°
8. 5.
32°/21°
9. 5.
33°/21°
10. 5.
36°/22°
11. 5.
40°/24°
12. 5.
42°/28°
13. 5.
38°/25°
14. 5.
36°/26°
15. 5.
38°/25°
16. 5.
31°/24°
17. 5.
32°/21°
18. 5.
39°/22°
19. 5.
35°/26°
20. 5.
33°/22°
21. 5.
37°/24°
22. 5.
33°/22°
23. 5.
36°/24°
24. 5.
40°/26°
25. 5.
36°/24°
26. 5.
38°/25°
27. 5.
41°/27°
28. 5.
46°/29°
29. 5.
39°/30°
30. 5.
39°/27°
31. 5.
42°/29°
What it means
precipitation
12 %
