- Weather
- Islamic Republic of Afghanistan
- Sar-e Pol
- Āghayl Sang
Āghayl Sang: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Āghayl Sang, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Week
Today
11. 5.
1°C
11°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
51
|
32
100
|
27
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1015 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
22°C
|
7°C
|
Tomorrow
12. 5.
2°C
9°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 9°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
7
35
|
19
68
|
19
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1014 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
23°C
|
7°C
|
Wednesday
13. 5.
3°C
12°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
53
|
23
93
|
16
79
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1010 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
24°C
|
9°C
|
Thursday
14. 5.
8°C
13°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
30
69
|
44
90
|
19
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
22°C
|
9°C
|
Friday
15. 5.
6°C
13°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
121
|
25
106
|
15
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1009 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
22°C
|
10°C
|
This Weekend
Saturday
16. 5.
8°C
15°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
80
|
39
145
|
14
80
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
23°C
|
11°C
|
Sunday
17. 5.
11°C
19°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
95
|
31
147
|
16
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1010 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
27°C
|
14°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
13°C
19°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
118
|
47
175
|
13
26
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1008 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
27°C
|
11°C
|
Tuesday
19. 5.
12°C
17°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
58
|
33
65
|
31
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
20°C
|
10°C
|
Wednesday
20. 5.
11°C
16°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
38
63
|
38
69
|
24
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
19°C
|
10°C
|
Thursday
21. 5.
10°C
14°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
58
|
28
40
|
8
21
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
18°C
|
9°C
|
Friday
22. 5.
10°C
14°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
48
|
33
43
|
8
18
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
19°C
|
9°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
10°C
13°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
33
|
25
33
|
6
16
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
27°C
|
19°C
|
9°C
|
Sunday
24. 5.
9°C
13°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
28
|
35
38
|
12
19
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1011 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
26°C
|
20°C
|
9°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
9°/4°
2. 5.
7°/2°
3. 5.
6°/1°
4. 5.
8°/0°
5. 5.
11°/4°
6. 5.
12°/6°
7. 5.
13°/7°
8. 5.
13°/7°
9. 5.
16°/9°
10. 5.
15°/5°
11. 5.
11°/1°
12. 5.
9°/2°
13. 5.
12°/3°
14. 5.
13°/8°
15. 5.
13°/6°
16. 5.
15°/8°
17. 5.
19°/11°
18. 5.
19°/13°
19. 5.
17°/12°
20. 5.
16°/11°
21. 5.
14°/10°
22. 5.
14°/10°
23. 5.
13°/10°
24. 5.
13°/9°
25. 5.
15°/9°
26. 5.
14°/10°
27. 5.
13°/9°
28. 5.
13°/9°
29. 5.
13°/8°
30. 5.
12°/8°
31. 5.
12°/7°
What it means
precipitation
12 %
