Adell: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Adell, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Frost
Valid to 11. 5. (08:00)
Min °CMax °C
Today
10. 5.
2°C
16°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
12°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
81
|
55
91
|
39
80
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
17°C
|
11°C
|
Next Week
Tomorrow
11. 5.
1°C
11°C
| Min Temperature: | 1°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
54
|
31
55
|
24
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1025 hPa
|
1025 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
13°C
|
4°C
|
Tuesday
12. 5.
3°C
22°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
49
130
|
73
156
|
52
129
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1007 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
19°C
|
16°C
|
Wednesday
13. 5.
5°C
12°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
11°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
61
117
|
58
111
|
28
89
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1016 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
12°C
|
8°C
|
Thursday
14. 5.
3°C
15°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
39
|
23
45
|
29
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
16°C
|
8°C
|
Friday
15. 5.
8°C
25°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 25°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
55
107
|
59
101
|
36
90
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
15°C
|
23°C
|
20°C
|
Next Weekend
Saturday
16. 5.
13°C
19°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
28
54
|
26
53
|
23
48
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
19°C
|
15°C
|
Sunday
17. 5.
11°C
22°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
15°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
20°C
|
||
|
wind
gusts
|
41
91
|
41
92
|
31
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
22°C
|
20°C
|
Next Week
Monday
18. 5.
16°C
22°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
68
|
31
65
|
12
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
25°C
|
18°C
|
Tuesday
19. 5.
14°C
18°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
72
|
15
62
|
4
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
21°C
|
16°C
|
Wednesday
20. 5.
12°C
16°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
75
|
8
76
|
7
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
18°C
|
14°C
|
Thursday
21. 5.
11°C
17°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
15°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
69
|
8
60
|
8
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
19°C
|
15°C
|
Friday
22. 5.
11°C
16°C
| Min Temperature: | 11°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
60
|
8
67
|
14
71
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
18°C
|
16°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
13°C
18°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
5
59
|
6
56
|
11
60
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
21°C
|
16°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
45°/33°
2. 5.
53°/31°
3. 5.
63°/42°
4. 5.
74°/49°
5. 5.
54°/42°
6. 5.
50°/35°
7. 5.
51°/32°
8. 5.
62°/34°
9. 5.
61°/43°
10. 5.
56°/36°
11. 5.
16°/2°
12. 5.
11°/1°
13. 5.
22°/3°
14. 5.
12°/5°
15. 5.
15°/3°
16. 5.
25°/8°
17. 5.
19°/13°
18. 5.
22°/11°
19. 5.
22°/16°
20. 5.
18°/14°
21. 5.
16°/12°
22. 5.
17°/11°
23. 5.
16°/11°
24. 5.
18°/13°
25. 5.
17°/10°
26. 5.
18°/11°
27. 5.
19°/12°
28. 5.
20°/14°
29. 5.
20°/13°
30. 5.
20°/12°
31. 5.
19°/13°
What it means
precipitation
12 %
