Achen: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Achen, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Week
Today
25. 5.
17°C
30°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
28°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
34
|
24
42
|
27
47
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1030 hPa
|
1030 hPa
|
1029 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
22°C
|
29°C
|
25°C
|
Tomorrow
26. 5.
16°C
31°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 31°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
27°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
42
|
10
37
|
10
34
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1028 hPa
|
1025 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
32°C
|
26°C
|
Wednesday
27. 5.
16°C
30°C
| Min Temperature: | 16°C |
| Max Temperature: | 30°C |
|
Morning
22°C
|
Afternoon
30°C
|
Evening
26°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
31
|
28
50
|
27
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
23°C
|
31°C
|
25°C
|
Thursday
28. 5.
14°C
28°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 28°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
27°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
35
|
30
42
|
19
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1023 hPa
|
1022 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
28°C
|
24°C
|
Friday
29. 5.
18°C
29°C
| Min Temperature: | 18°C |
| Max Temperature: | 29°C |
|
Morning
23°C
|
Afternoon
29°C
|
Evening
25°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
46
|
17
57
|
13
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
24°C
|
30°C
|
25°C
|
This Weekend
Saturday
30. 5.
17°C
24°C
| Min Temperature: | 17°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
74
|
23
62
|
14
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
24°C
|
21°C
|
Sunday
31. 5.
15°C
22°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
90
|
47
94
|
31
89
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
22°C
|
18°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
13°C
24°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 24°C |
|
Morning
17°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
22°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
51
|
22
44
|
12
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
18°C
|
24°C
|
22°C
|
Tuesday
2. 6.
15°C
23°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
21°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
33
|
24
46
|
21
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
25°C
|
20°C
|
Wednesday
3. 6.
15°C
20°C
| Min Temperature: | 15°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
56
|
36
68
|
29
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
16°C
|
22°C
|
17°C
|
Thursday
4. 6.
13°C
18°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
63
|
34
61
|
25
64
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
13°C
|
20°C
|
16°C
|
Friday
5. 6.
12°C
21°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
55
|
21
52
|
20
63
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
23°C
|
17°C
|
Next Weekend
Saturday
6. 6.
13°C
19°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 19°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
19°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
31
64
|
41
66
|
26
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1017 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
21°C
|
16°C
|
Sunday
7. 6.
10°C
18°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
36
|
11
49
|
13
39
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
20°C
|
16°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
24°/5°
2. 5.
26°/7°
3. 5.
23°/12°
4. 5.
19°/9°
5. 5.
16°/12°
6. 5.
15°/10°
7. 5.
14°/9°
8. 5.
19°/6°
9. 5.
23°/8°
10. 5.
23°/11°
11. 5.
15°/7°
12. 5.
11°/2°
13. 5.
14°/5°
14. 5.
11°/7°
15. 5.
14°/6°
16. 5.
13°/4°
17. 5.
18°/6°
18. 5.
16°/9°
19. 5.
17°/7°
20. 5.
19°/13°
21. 5.
23°/12°
22. 5.
28°/11°
23. 5.
30°/14°
24. 5.
31°/15°
25. 5.
30°/17°
26. 5.
31°/16°
27. 5.
30°/16°
28. 5.
28°/14°
29. 5.
29°/18°
30. 5.
24°/17°
31. 5.
22°/15°
What it means
precipitation
12 %
