- Weather
- Republic of Uzbekistan
- Toshkent Shahri
- Tashkent
Current Weather Tashkent
Current weather for the city of Tashkent. Data consider local conditions and orography. You can view current data for the whole country and Europe on the current weather page.
19°C
feels like 20°C
| wind | 3 mph |
|---|---|
| wind gusts | 5 mph |
| pressure | 1009 hPa |
| humidity | 47 % |
| cloud cover | 94 % |
| dew point | 7°C |
Sun and Moon
Weather Extremes for 29. 4.
| MAX: | 29°C |
| MIN: | -1°C |
| Average: | 17°C |
