- Weather
- Islamic Republic of Afghanistan
- Parwan
- Sumt-e Shāh Mīr
Current Weather Sumt-e Shāh Mīr
Current weather for the city of Sumt-e Shāh Mīr. Data consider local conditions and orography. You can view current data for the whole country and Europe on the current weather page.
20°C
feels like 20°C
| wind | 7 mph |
|---|---|
| wind gusts | 13 mph |
| pressure | 1014 hPa |
| humidity | 45 % |
| cloud cover | 7 % |
| dew point | 8°C |
Sun and Moon
Weather Extremes for 22. 5.
| MAX: | 29°C |
| MIN: | 5°C |
| Average: | 18°C |
