- Weather
- Republic of Bulgaria
- Smolyan
- Sredets
Current Weather Sredets
Current weather for the city of Sredets. Data consider local conditions and orography. You can view current data for the whole country and Europe on the current weather page.
14°C
feels like 12°C
| wind | 10 mph |
|---|---|
| wind gusts | 21 mph |
| pressure | 1023 hPa |
| humidity | 47 % |
| cloud cover | 37 % |
| dew point | 5°C |
Sun and Moon
Weather Extremes for 27. 4.
| MAX: | 25°C |
| MIN: | 1°C |
| Average: | 12°C |
