- Weather
- Islamic Republic of Afghanistan
- Kandahar
- Shēr ‘Alī Khān Das̲h̲tah
Current Weather Shēr ‘Alī Khān Das̲h̲tah
Current weather for the city of Shēr ‘Alī Khān Das̲h̲tah. Data consider local conditions and orography. You can view current data for the whole country and Europe on the current weather page.
37°C
feels like 41°C
| wind | 16 mph |
|---|---|
| wind gusts | 20 mph |
| pressure | 1001 hPa |
| humidity | 8 % |
| cloud cover | 12 % |
| dew point | -3°C |
Sun and Moon
Weather Extremes for 21. 5.
| MAX: | 43°C |
| MIN: | 15°C |
| Average: | 29°C |
