- Weather
- Islamic Republic of Afghanistan
- Badakhshan
- Qal‘ah-ye Ūst
Current Weather Qal‘ah-ye Ūst
Current weather for the city of Qal‘ah-ye Ūst. Data consider local conditions and orography. You can view current data for the whole country and Europe on the current weather page.
2°C
feels like 2°C
| wind | 2 mph |
|---|---|
| wind gusts | 3 mph |
| pressure | 1024 hPa |
| humidity | 72 % |
| cloud cover | 65 % |
| dew point | -2°C |
Sun and Moon
Weather Extremes for 17. 5.
| MAX: | 15°C |
| MIN: | -12°C |
| Average: | 5°C |
