- Weather
- Republic of Iraq
- An Najaf
- Nāḩiyat az Zarqā’
Current Weather Nāḩiyat az Zarqā’
Current weather for the city of Nāḩiyat az Zarqā’. Data consider local conditions and orography. You can view current data for the whole country and Europe on the current weather page.
36°C
feels like 40°C
| wind | 9 mph |
|---|---|
| wind gusts | 14 mph |
| pressure | 1007 hPa |
| humidity | 9 % |
| cloud cover | 0 % |
| dew point | -2°C |
Sun and Moon
Weather Extremes for 30. 5.
| MAX: | 46°C |
| MIN: | 19°C |
| Average: | 33°C |
