- Weather
- Republic of Iraq
- Diyala Province
- Ḩamūd ar Rashīd
Current Weather Ḩamūd ar Rashīd
Current weather for the city of Ḩamūd ar Rashīd. Data consider local conditions and orography. You can view current data for the whole country and Europe on the current weather page.
28°C
feels like 31°C
| wind | 20 mph |
|---|---|
| wind gusts | 28 mph |
| pressure | 1006 hPa |
| humidity | 14 % |
| cloud cover | 2 % |
| dew point | -2°C |
Sun and Moon
Weather Extremes for 18. 5.
| MAX: | 45°C |
| MIN: | 17°C |
| Average: | 32°C |
