Current Weather Chania
Current weather for the city of Chania. Data consider local conditions and orography. You can view current data for the whole country and Europe on the current weather page.
Flood
Valid from 1. 4. (17:00) to 1. 4. (23:00)
Wind
Valid to 1. 4. (23:00)
20°C
feels like 20°C
| wind | 13 mph |
|---|---|
| wind gusts | 10 mph |
| pressure | 1002 hPa |
| humidity | 84 % |
| cloud cover | 28 % |
| dew point | 11°C |
Sun and Moon
Weather Extremes for 1. 4.
| MAX: | 22°C |
| MIN: | 9°C |
| Average: | 15°C |
